Zavařujeme švestky snadno a rychle

Lahodný švestkový kompot

V tuzemsku najdete švestku snad v každém sadu. Tento spíše teplomilný strom plodí lahodné ovoce, které je možné zužitkovat hned na několik způsobů. Každý správný Valach vám řekne, že škoda švestky, která spadne vedle sudu s kvasem, z něhož se pak pálením vyrábí výborná slivovice. Hospodyně i přes plot skáčou, aby ze země zvedly švestku a vyrobily z ní výtečná povidla. A někomu chutnají zavařené švestky jako kompot.

Pěstování švestek

Mezi oblasti v České republice, kde se švestka pěstuje ve velkém, patří i moravská města Šumperk nebo Jeseník. Ovocnářství zde má dlouhou tradici a sady se švestkami se tu jen modrají pod záplavou úrody.

Pěstování švestek není bez práce, poctivý sadař při něm stráví spoustu hodin. Důležitý je hlavně řez švestek, který je zvláště pro nováčky poměrně složitým oříškem. Pro pěstování švestek je nutné si připravit parcelu s nízkou svažitostí a optimálně situovanou jihozápadním nebo západním směrem s maximální nadmořskou výškou 550 metrů. Teplota by zde neměla klesat pod -20 °C a půda by měla být propustná a teplá s dobrým obsahem živin.

Roubovat, či neroubovat švestku?

Toť otázka, řečeno s klasikem. Určitě to má význam, hlavně když máte v zahradě už starší, ale zdravý strom s nekvalitním ovocem. V takovém případě je roubování více než prospěšné. Doporučuje se obvykle naroubovat strom maximálního stáří 10 let. U švestek odebíráme rouby v lednu. Roubovaný stromek seřízneme už v zimě, ale s roubováním počkáme až na jaro. Seříznuté větve, které budou roubovány, by měly být v jedné rovině. Roubování kopulací se v případě švestky jeví jako osvědčený způsob, který zaručuje správné ujmutí roubů.

Zpracováváme úrodu švestek – slivovice

Když je rok dobrý a podaří se bohatá úroda švestek, je to pro sadaře ráj. Jak jsme se už zmínili v úvodu článku, švestky slouží k přípravě povidel i zavařenin a samozřejmě i lahodného alkoholického nápoje – slivovice. Ta se vyrábí pálením kvasu, který nejméně 6 týdnů kvasí. Doba kvašení ovšem záleží na cukernatosti plodů, teplotě i množství kvasu v sudu. Vykvašené ovoce se pálí dvakrát, protože teprve při tom druhém pálení teče čistý nápoj, který se obvykle ředí na 50-51 %, kdy je slivovice správně voňavá a chutná.

Švestková povidla vařená

Pokud nechcete celou švestkovou úrodu nechat zkapalnět do podoby slivovice, pak máte ještě možnost vyrobit z ní povidla.

švestkový kompotPro přípravu povidel vařením si připravte asi 3,5 kg švestek, 0,25 litru octa, 500 g krupicového cukru a 50 ml tuzemáku. Švestky se musí pořádně omýt, rozpůlit, vypeckovat a rozmixovat. Pak se smíchají s octem a cukrem a nechají se přes noc uležet, aby pustily šťávu. Na druhý den se takto upravené švestky asi po dobu 4 hodin vaří při mírném varu. Pozor – nemícháme. Švestky pořádně rozmícháme až po uvaření, pak je naplníme do připravených sklenic. Na povrch švestek ve sklenici nalijeme trochu tuzemáku a zavařujeme maximálně 10 minut při teplotě 80 °C.

Kompot ze švestek

Poměrně jednoduchým receptem je příprava švestkového kompotu. Na 1 litr vody použijeme asi 300 až 400 g krupicového cukru, abychom vyrobili nálev. Tím potom zalijeme omyté švestky ve sklenici. Sterilujeme při teplotě 85 °C po dobu 20 minut. A necháme vyhladnout otočené dnem vzhůru na utěrce.

Napsat komentář