Útulné bydlení klíčem ke spokojenosti

moderní pokoj

Bydlení by mělo být příjemné a útulné, čehož se přeci jen snáze dosahuje v menších než větších prostorách. Tam se už totiž většinou neobejdete bez základů interiérového designu.

Jednu dobu jsem bydlela v opravdu velkém bytě. Z vysokých trámů a obrovských místností jsem zpočátku měla velkou radost. Ale nějak se mi tyto prostory nedařilo zabydlet. Pak jsem se přestěhovala do mnohem menšího a vlastního domečku, kde jsem na plno popustila uzdu své fantazii. Vyhrála jsem si s textiliemi, polštářky a koberečky, zkrátka jsem si ho zabydlela po svém. Každý, kdo mě poprvé navštíví mezi dveřmi pronese: „Jé, tady to je útulný. Hned bych se sem nastěhoval.“

10 tipů, jak si zútulnit bydlení

Jak je vidno, velikost rozhodně není hlavním faktorem určujícím, jestli se v daných prostorách budete cítit příjemně. Mnohdy je naopak při zútulňování prostoru překážkou. Ale ne nepřekonatelnou.

1. Zaměřte se na textilie

Prostory lze zútulnit různými způsoby. Velmi pomáhají textilie, polštáře, přehozy, hřejivé koberce. Já osobně jsem zavrhla záclony, ale o to více jsem se zaměřila na dlouhé těžší závěsy, a to ještě delší než je jejich oficiálně doporučovaná délka. Místo toho, aby se mi válely po zemi, jsem jejich spodní část přehodila přes garnýž. Tento jednoduchý trik dá oknům zcela novou dimenzi.

2. Vsaďte na pokojové květiny

Každý prostor zútulní pokojové květiny. Pokud jste pěstitelskými začátečníky, pořiďte si druhy, které nejsou náročné na péči. Mezi ně patří například aloe vera, lopatkovec, tlustice, klasikou je tchynin jazyk, ale i dracéna či juka, jež interiéru dodají i punc exotiky.

3. Nábytek s patinou

Máte na půdě starý stolek po prababičce? Honem s ním dolů. Setřete z něj prach, popřípadě ho šetrně natřete a honem s ním na přední místo do interiéru. Pak jen postačí váza s květinami a jedinečný koutek bude na světě.

4. Drobný nábytek

Prostory většinou zútulňují drobnosti, což platí i na nábytek jako takový. Nebojte se proto pod svou oblíbenou pokojovou květinu postavit malý stoleček. Může se stát i středobodem celé místnosti.

5. Malé skříňky

Divy dělají i různé malé skříňky, do kterých můžete vystavit třeba artefakty z cest. Fantazii se rozhodně meze nekladou.

6. Knihovna

Knihovna je úžasný způsob, jak zútulnit i opravdu velký prostor. Její velikost ale musí být adekvátní velikosti místnosti. Malá knihovnička se ve velkém prostoru snadno ztratí. Ale přiměřeně velká mu naopak vdechne život.

7. Stojací zrcadlo do ložnice

Ložnici skvěle zútulní velké stojací zrcadlo. I když pozor – podle zásad Feng shui by nemělo směřovat na lůžko. Když zkrátka ležíte v posteli, neměli byste se v něm vidět. To ale nic nemění na faktu, že se v ní skvěle vyjímá.

8. Taburetky

Tzv. taburetky byly hitem především v 60. letech minulého století. Takovou jsem zdědila po mé tetičce. A jak se u mě doma vyjímá. Dobrou zprávou je, že se opět vrací do módy, k mání jsou tedy i na současném trhu. Nejenomže dobře vypadají a sluší interiéru, ale jsou i velmi praktické. Není totiž nic příjemnějšího, když si můžete při svém lebedění ve vašem oblíbeném křesle natáhnout nohy.

9. Obrazy a fotografie

Vždy jsem záviděla těm, kteří umějí malovat a kreslit. Obrazy jsou totiž dalším způsobem, jak snadno zútulníte snad každý prostor. A není nic lepšího, než se obklopit vlastními díly, ať již obrazy či fotografiemi. Pak bude vaše bydlení vskutku originální. Pokud jste bez talentu jako já, zkuste se poohlédnout ve svém okolí, jestli v něm nenajdete nějakého nadějného umělce. Nebo zavítejte rovnou do umělecké galerie.

10. Vytvořte si svůj vlastní koutek a dělejte si dobře

Rádi čtete? Vytvořte si svůj vlastní čtecí koutek, ať již s pohodlným křeslem nebo obyčejnými polštáři rozházenými po zemi. Rádi meditujete? Pak by ve vašem koutku neměla chybět měkkoučká deka a vonné svíčky. Máte rádi relaxační koupele? Pak bude vaším koutkem vana v koupelně.

Každý jsme jiný a každému dělá dobře něco jiného. A ideálem je se tím, co nás těší, obklopit. Pak si můžete být jisti, že se doma opravdu budete cítit útulně.

Napsat komentář