Stínící plachty jsou trendem v zastřešení zahrad

Stínící plachta

Být dlouho na sluníčku není pro lidský organismus dobré. Jednak snadno přijdete k úžehu, jednak vystavujete pokožku UV záření, které způsobuje stárnutí kůže a má karcinogenní účinky. Každý by tedy na své zahradě měl mít aspoň kousek stínu.

Někdo řeší zastínění pergolou, jiný si nechá postavit altánek, další připevní markýzu. Čím dál častěji v zahradách můžete vídat také jednoduché stínící plachty. Oblíbili si je nejen koncoví zákazníci, ale i designéři, architekti a zahradní realizátoři. Dodávají zahradě šmrnc a působí hezky vzdušně.

Stínící plachty navrhují designéři

Na designu už na první pohled poznáte, že jsou stínící plachty inspirované plachetnicemi. Jsou stejně odolné vůči povětrnostním vlivům a do nejmenšího detailu propracované. Zpravidla je uvidíte v bílé či krémové barvě, světlé odstíny totiž méně přitahují sluneční paprsky a není pod nimi teplo. Jestli jste pro veselejší barvy, nic vám nebrání sáhnout třeba po žluté či růžové plachtě. Najdete je například v sortimentu e-shopu Dona-shop.cz.

Připevnit se dají kamkoliv

Stínící plachta proti slunci bývá zpravidla vybavená kroužky v každém rohu, takže je snadné ji kamkoliv zavěsit. Látka by měla být napnutá, proto je důležité vybrat správnou velikost. Plachtu je možné upevnit na větev stromu, plot, boudu na nářadí, případně na tyče zasazené do země pouze za tímto účelem. Takhle se ovšem řeší spíš velké stínící plachty, jimiž se zakrývají zahradní prostory v restauracích nebo celé rozsáhlé posezení.

Stínící plachty užijete nejen na zahradě

Nejčastěji si lidé pořizují stínící plachty proti slunci na zahradu, kde si chtějí vyrobit aspoň kousek stínu. Faktem ale je, že se dají snadno přenášet. Proč si je nevzít s sebou na chatu, na pláž či na festival? Vždy se najde místo, kam se dají upevnit, a vypadají mnohem lépe než obyčejný slunečník.

Napsat komentář