3 nenáročné byliny, které by neměly ve vaší domácnosti chybět

Máta

Obsah článku

Levandule

Levandule

Jednou z nejkrásnějších bylin, kterou můžete vyzdobit svojí zahradu je levandule. Za její krásou není nutné cestovat až do Francie. Pěstování levandule na zahradě je snadné i pro začínající zahrádkáře a jestli nemáte k dispozici zahradu, stejně tak dobře můžete levanduli mít pouze v ozdobných květináčích. Není náročná na péči a odmění vás nejen charakteristickými fialovými květy, ale nezaměnitelnou vůní. Levandule vypadá úžasně v dekoračních nádobách ve stylu provence, se kterým je neodmyslitelně spojená.

Bazalka

Bazalka

Bazalka nemá sice krásné květy, ale zaručeně potěší všechny milovníky Itálie a italského jídla. Stejně jako levanduli se jí bude dařit na zahradě i na okně v bytě, ale nepočítejte s tím, že vám vydrží i přes zimu. Jestli je vám líto nechat ji napospas zmrznout venku nebo zežloutnout uvnitř, můžete rostlinu sestříhat a nasušit si ji nebo ji dát zamrazit. Ačkoli můžete často slyšet radu, že aromatické květiny odpuzují škůdce, bazalka rozhodně není ten případ. Velmi často ji napadají mšice nebo molice. Bazalku koupenou v květinářstvích a supermarketech tak pečlivě kontrolujte, než ji koupíte a umístíte doma mezi ostatní rostliny. Snadno se může stát, že se škůdci rozšíří i na ostatní rostliny.

Máta

Máta

Třetí nedocenitelnou bylinkou je máta. Mátu budete milovat, jestli hledáte rostlinu, o kterou se nemusíte v podstatě vůbec starat. Má ráda vlhko, takže stačí, když ji budete zalévat a uvidíte, jak bude rychle košatět. Rozrůstá se jako plevel a každý rok jí budete mít víc a víc. Berte to  v potaz v případě, že byste ji zasazovali na zahradu spolu s dalšími květinami.

V létě s mátou uděláte parádu na každé party. Kdo by si nedal osvěžující mojito s vůní čerstvě natrhané máty! Na podzim rostlinu sestříhejte, případně i zakryjte, abyste ji ochránili proti mrazům a na jaře se můžete těšit na novou úrodu. Ostříhané lístky si nasušte a v zimě máte skvělého pomocníka při nachlazení. Čaj z citronu, medu a máty z vlastní zahrady umí dělat divy.

Napsat komentář