Stavební spoření – bezpečné a výhodné spoření

Stavební spoření

Stavební spoření představuje takový spořicí produkt, který vám umožní našetřit si potřebnou částku na výstavbu, pořízení či rekonstrukci vašeho budoucího bydlení. Jedná se o účelový druh spoření, využít jej ale lze téměř na cokoliv.

Největším lákadlem pro uzavření stavebního spoření a motivací pro zmrazení vlastních peněz na dlouhou dobu je státní příspěvek. Ze státní pokladny může na váš účet připlout až 2 000 Kč ročně, to v případě, že naspořená částka přesáhne 20 000 Kč za rok. Dále, úrokové sazby dosahují na stavebním spoření vyšších hodnot než na běžných spořicích účtech.

Jak stavební spoření funguje?

Spoření probíhá v několika fázích. Nejprve poctivě vkládáte na svůj účet smluvené částky, které se navyšují o úrok ze stavebního spoření. Jendou ročně k nim přibude zmiňovaný státní příspěvek, ve výši podle výše vašich vkladů. Spoří se většinou pravidelně (měsíčně, ročně, půlročně), na účet lze však kdykoliv vložit jakoukoliv částku.

Vybrat vložené peníze je možné kdykoliv, pokud tak však učiníte méně než po šesti letech, přijdete o veškerou státní podporu, která vám náleží. Jestli se rozhodnete peníze nevybrat, budete ve spoření i nadále pokračovat za nezměněných podmínek. To se velmi často využívá při stavebním spoření pro děti, kdy rodiče ukládají menší částky po dlouhou dobu a zajistí tak svým potomkům pohodlný start do jejich dospělého života.

Jak využít úvěr ze stavebního spoření?

Již po dvou letech spoření a při splnění dalších (spořitelnou stanovených) podmínek přichází zajímavá možnost, a to úvěr ze stavebního spoření. Takový úvěr je značně výhodnější než běžné úvěry, je však nutné jej využít striktně na bytové účely. Co pod ně spadá, definuje zákon o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření. Označujeme ho jako řádný úvěr ze stavebního spoření.

Mimo něj existuje také tzv. překlenovací úvěr. Ten je možné čerpat při nesplnění některých podmínek pro úvěr řádný (např. nedostatečně dlouhá doba spoření, malá naspořená částka apod.). Jeho výhodou je vysoká rychlost vyřízení a možnost dosáhnout i na vysoké částky. Uzavírá se na dobu, než splníte veškeré potřebné podmínky pro řádný úvěr. I zde si spořitelny určité podmínky kladou, jsou však mnohem benevolentnější. Důležité je, že na překlenovací úvěr nevzniká právní nárok.

Všechny vklady jsou pojištěné

Stavební spoření má jasně nastavené parametry k tomu, kdo ho může získat. Je to buď občan České republiky, občan jedné ze zemí Evropské unie s povoleným pobytem v ČR nebo jakákoliv fyzická osoba s trvalým pobytem na území ČR. Na stavební spoření mohou dosáhnout i právnické osoby, ty však bez nároku na státní příspěvek. Spoření není omezeno věkem, za nezletilé logicky jednají jejich zákonní zástupci.

Stavební spoření je také velmi bezpečným způsobem spoření. Není závislé na žádných spekulacích a ze zákona máte všechny vklady do 100 % vkladu (max. 100 000 EUR) pojištěné.

Meta titulek: Stavební spoření – bezpečné a výhodné spoření

Meta description: Stavební spoření je dnes nejbezpečnější a jednou z nejvýhodnějších možností, jak zhodnotit své peníze. Nabízí mimo jiné i státní příspěvek ve výši až 2000 Kč ročně.

[kkstarratings]

Napsat komentář