Snadné tipy, jak vytvořit útulný a hřejivý interiér

Jak se vám článek líbil?

Hřejivost v interiéru má dvojí význam. Ten první, doslovný, se týká vytápění a zateplení domova. Ten druhý, spíše pocitový a psychologický, souvisí s významem barev a tím, jak na nás působí. Pokud tedy nemáte v úmyslu v nejbližší době předělávat technické řešení vytápění, stačí si jen trochu pohrát s barvami, materiály a texturami a hned se v místnosti můžete cítit lépe a pocitově tepleji.

Útulnost a hřejivost jsou při zařizování obydlí do jisté míry subjektivní. Existují interiéry, které jsou do posledního detailu vyladěné, pyšní se luxusním provedením a jsou přehlídkou designu. Dominantní roli v nich většinou hrají materiály jako sklo, beton a kov. Barevná škála se kloní spíše k neutrálním odstínům bílé, šedé a černé nebo pracuje se studenými odstíny. Taková koncepce je v souladu s moderními trendy, ale ve výsledku pak domov může působit studeně a odtažitě. Jak naopak vytvořit interiér, který bude útulnou oázou?

Dřevo hraje prim

Příroda je jedním z nejlepších designérů na světě. Pokud chcete bydlení pocitově zateplit a dodat mu útulný, domácký ráz, zkrášlete ho dřevěnými kousky. Dřevo vás okouzlí nejen vzhledem, ale také svou nezaměnitelnou vůní a strukturou. Je to obnovitelný a hojně využívaný materiál v interiérovém designu i ve stavebnictví. Jeho velkou předností je, že sluší téměř každému interiéru.

Dřevo patří k exkluzivnějším materiálům. Pořizují si ho především ti, kdo upřednostňují přírodní materiály a touží po fyzickém kontaktu s přírodou. Patří ale k dražším podlahovým krytinám s většími nároky na údržbu, proto často hledáme jinou alternativu. Oblíbený dezén dřeva si můžete dopřát s vinylovou podlahou – kvalitní vinyl je od skutečného dřeva téměř nerozeznatelný,“ říká Renata Stuchlíková, odbornice na podlahové krytiny z Koberce Trend. Moderní vinyl je pevný, odolný a vizuálně velice pestrý. Dokáže imitovat dřevní i tkanou strukturu či jakýkoli materiál a dekor. Pokud chcete mít doma podlahu, u které se nemusíte obávat rozlitého pití, škrábanců od domácích mazlíčků a nevyčistitelných barevných skvrn, vsaďte na vinyl. Tato praktická podlahovina vmžiku promění jakýkoli obývaný prostor v moderní a příjemně laděné zázemí. Vyhovuje i namáhaným místnostem, které budou po několik let útočištěm pro hry a aktivity dětí i domácích mazlíčků. A jaký odstín zvolit, abychom místnosti co nejvíce vizuálně zateplili?

„Charakter celé místnosti určuje podlaha, od té se pak odvíjí nábytek a ostatní bytové doplňky. Všeobecně útulněji a tepleji působí tmavé dřevěné podlahy nebo jejich imitace, ale pokud není v místnosti dost světla, efekt se vytratí. V takovém případě je lepší sáhnout po odstínech dubu. Vždy vybírejte dřevo ze stejné barevné škály, abyste nepřekombinovali různé struktury a barvy. Měňte pouze sytost,“ radí Stuchlíková.

Luxusní a levné obývací stěny.
Obývací stěna s komodou, model Moderkom.

Strop nechte světlý

Pro celkové vyznění místnosti je důležitá také barva stěn a stropů. Platí, že strop by měl být světlý, ideálně bílý, aby mohl v místnosti odrážet světlo a opticky na nás nepadal. U stěn toto pravidlo není potřeba dogmaticky dodržovat. Platí ale, že záleží na zbytku místnosti. Příliš bílé evokuje nemocniční prostředí, a to rozhodně uklidňujícím dojmem nepůsobí. Odstíny stěn vybírejte spíše pastelové. Uklidňujícím a teplým dojmem působí kombinace, které k sobě mají na barevné škále blízko – třeba tmavě hnědá s olivovou. Ve hře barev nesmíme zapomínat ani na působení světla, v zimních měsících hlavně toho umělého. Ostré světlo je nezbytné pro praktické záležitosti, ale krásný dojem vyvolává i nepřímé osvětlení. Skrýt jej můžete třeba do podhledů.

Zorka Horká

Ahoj, jmenuji se Zorka. Už pár let mě baví psát. Ráda píšu na jakékoliv téma. Nejvíce mě baví sledovat nové trendy v bydlení a technologiích. Studuju jako vizážistka v Praze, kde bydlím od roku 2010.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *