Nevíte si rady s výběrem křesla pro vaši domácnost? Určujícími faktory jsou pohodlí, umístění, materiál a styl

Dovolí-li to daný prostor, pak se patrně žádná domácnost neobejde v obývací části bez pohovky a křesel. Většinou se jedná o komplet stejné barevnosti, odvážní jedinci však neváhají kombinovat i různé styly, barvy a vzory. Při výběru křesel se tak nemusíte řídit přísnými pravidly, vše záleží na vašem vkusu a nárocích, které na svou budoucí sestavu kladete.

Přesto se však vyplatí držet se určitého schématu. Nejprve si ujasněte, co od svého nového křesla vlastně očekáváte. Má to být pouze doplňkové sezení k pohovce, které využijí zejména návštěvy? Nebo snad toužíte po měkkém a pohodlném křesílku pro chvíle lenošení a večerní čtení? Bude křeslo přístupné dětem a domácím mazlíčkům? Nebo naopak hledáte jen vhodnou dekoraci? Pokud si zodpovíte výše uvedené otázky, bude pro vás výběr díky konkrétní představě mnohem jednodušší.

Luxusní ušáky.
Křeslo ušák se zlato-modrými pruhy.

Nepodceňujte výběr materiálu

Obecně platí, že by měl být použitý materiál praktický na údržbu, příjemný na dotek i posed a zároveň esteticky doplňovat vzhled celé místnosti. Výběr však úzce souvisí i s ostatními faktory, zejména s umístněním a budoucí funkcí křesla, proto vybírejte takový materiál, který bude daná kritéria splňovat. Pro často používaný nábytek se perfektně hodí potah z mikrovlákna, který se velice snadno udržuje a je tak vhodný pro rodiny s dětmi. Podobné vlastnosti nabízí také potahy z mikrofáze či kůže, náročnější jedinci zase ocení moderní materiál Carabu vyznačující se vysokou odolností vůči nečistotám, antibakteriální úpravou a schopností odpuzovat vodu. Toužíte-li po opravdu originálním kuse nábytku, zvolte kombinaci materiálů s nádechem historie. „Naše originální ušáky s masivní dřevěnou konstrukcí a jedinečným pružinovým sedákem vyvázaným konopným provazem s výplní z africké trávy a koňských žíní si díky neobvyklým materiálům uchovávají své tradiční kouzlo,“ popisuje Pavel Kružík, ředitel společnosti PK Interiér zhotovující nábytek na míru. „Na své si však u nás přijdou i vyznavači moderního stylu, díky širokému spektru potahových látek a kůží dokážeme zhotovit křeslo přesně na míru danému vkusu zákazníka,“ dodává Kružík.

Ozdoba interiéru.
Výrazný ušák s nápaditými pruhy

Barevnost ovlivňuje výslednou atmosféru

Nejen příjemný materiál, ale také barevnost křesla dotváří celkovou atmosféru místnosti. Při jeho výběru je proto důležité zohlednit několik faktů, zejména celkové sladění se zbylým nábytkem, podlahou, dekoracemi a stěnami. Klasickým interiérům v konzervativním či skandinávském stylu budou slušet bytelná křesla s jednoduchými liniemi v neutrálních tónech šedé, černé či krémové, tradiční ušáky ve výrazných barvách zase báječně zapadnou do venkovsky laděných domácností. Pokud do svého obýváku toužíte vnést moderní kus nábytku s nádechem historie, pořiďte si barevné retro křeslo geometricky laděným potahem. Takový kousek však nejlépe vynikne ve velkém prostoru, do minimalistických obydlí proto raději zvolte křeslo v barvách pastelů.

Napsat komentář