Obsah článku
Hlavní výhoda posuvných dveří spočítá v úspoře místa. Navíc skleněné posuvné dveře mohou být designovým kouskem, který zvýrazní interiér. Skleněné dveře prosvětlí a opticky zvětší místnost.
Bezpečnost skleněných posuvných dveří
Žádné skleněné dveře se nevyrábí z obyčejných skel, ale naopak z bezpečnostních, které jsou prakticky nerozbitné. Pokud by přeci jen došlo k nárazu, sklo se neroztříští, takže nehrozí zranění. Pokud jde o hrany, tak ty jsou zabroušené a oblé. Sklo může být čiré nebo matné, pískované sklo nebo sklo s nalepenými fóliemi, v poslední době se často používá i ornamentální nebo barevné sklo.
Instalace skleněných posuvných dveří
Vedle klasické instalace na stěnu je u posuvných skleněných dveří možnost ukotvení rovnou u stropu. Standardní tloušťka skel je 8, 10 nebo 12 milimetrů. Sklo se upevňuje na vozíky, které jezdí v nosné kolejnici. Ta je uchycena přímo pod stropem nebo pod překlady stavebního otvoru dveří, nebo na boční straně zdi. Výjimkou nejsou ani skleněné dveře do pouzdra.
Další výhodou celoskleněných posuvných dveří je, že se dají instalovat i do tenkých příček o tloušťce 10 centimetrů. Je ale nutné být opatrnější při manipulaci se skleněnými dveřmi. Kalené sklo snese i případné nárazy.
V případě, že chcete instalovat posuvné skleněné dveře do sádrokartonové příčky, je potřeba zaměřit se na hmotnost skla a zjistit si, jakou zátěž příčka snese.
Údržba skleněných posuvných dveří
Výhody již byly zmíněny, ale pojďme se podívat i na nevýhody, které jsou spojené se skleněnými dveřmi. Tou hlavní je nesnadná údržba a problematické zachování skel bez šmouh. Nejsnazší je použít čistý hadřík a jar a následně přetřít znovu čistou vodou.