Rozdíly mezi zasouvacími, zasunovacími a posuvnými dveřmi

Výběr posuvných, zasunovacích případně zasouvacích dveří je rozmanitý. Níže naleznete stručnou charakteristiku jednotlivých typů.


Posuvné dveře na stěnu

První a velmi často používané jsou posuvné dveře na stěnu. Výhodou je, že nejsou nutné žádné stavební úpravy, ale vyžadují dostatek místa u stěny, protože se instalují přímo na ní. Mohou být jednokřídlé nebo dvoukřídlé, posouvat se dají jak na levou, tak na pravou stranu, případně na obě. Jejich posun je možný díky mechanismus, který je opatřen jezdcem v garnýži a druhým jezdcem v drážce na spodní části dveří. Dveře mohou takto visen na garnýži nebo je možné je opatřit obložkovou zárubní.

Posuvné dveře do pouzdra

Posuvné dveře do pouzdra jsou ideální pro maximální úsporu místa, nicméně není možné je nainstalovat bez stavební úpravy. Pouzdro je totiž součástí stěny, při jeho výběru je nutné si uvědomit, o jakou stěnu se jedná (sádrokartonová nebo zděná příčka, případně dřevostavba).

Posuvné dveře do zárubně

Jedná se o posuvné dveře, které se instalují do obložkové zárubně. Posuvný mechanismus je uložen v hranolu v horní části zárubně a je schopný posouvat dveře na pravou i levou stranu. Posuvné dveře do zárubně se dají vylepšit vodicí lištou, která zajistí hladký posuv dveří.


Posuvné dveře mezi stěny

Tento typ posuvných dveří je typický stavebním otvorem v horní části, v němž jsou zasouvací dveře umístěny. Je opatřen dělenou obložkovou zárubní, ve které je volný průchod. I u těchto dveří lze docílit hladkého posunu vodicí lištou.

Posuvné dveře s horním vedením

Posuvné dveře mají horní vedení, které se skládá z koleček, horní pojezdové lišty a držáků. Při výběru je nutné klást důraz na nosnost pojezdového kování a dále je nutné při montáži dodržovat správnou vzdálenost mezi držáky pro uchycení pojezdové lišty.

Napsat komentář