Plné nebo prosklené interiérové dveře

Černé prosklené dveře do interiéru

Dveře jsou výraznou dominantou každého domova. Při jejich výběru je důležité se rozhodnout mezi prosklenou či plnou variantou. Někomu mohou prosklené dveře připadat nepraktické kvůli možným otiskům prstů, šmouhám, případnému rozbití či nedostatku soukromí, na druhou stranu ty prosklené tolik nezabrání hluku, ale opticky místnosti zvětšují, propouští světlo a dostatek slunečních paprsků má na člověka pozitivní vliv.  Rozhodování by také mělo vycházet z toho, kam chcete dveře umístit a jakou mají plnit funkci.


Plné dveře jsou vhodnější do koupelen a toalet, pracoven, dále pak do komor či technických místností, obecně se dá říct, že pevné dveře se používají v místnostech, kde je menší provoz. Naopak prosklené dveře více oceníte na chodbě, v hale, kuchyni nebo obývacím pokoji. Pokud budeme hledat nějaké obecné pravidlo, můžeme říct, že prosklené dveře se hodí do místností, ve kterých se tráví více času přes den. Prosklené dveře místnosti prosvětlují a opticky zvětšují. Pokud jde o ložnici či dětské pokoje je to diskutabilní. Je nutné se rozhodnout mezi soukromím, tichem a vzdušnějším interiérem. Pro tyto místnosti mohou být vhodnou variantou částečně prosklené dveře.


Částečně prosklené dveře, tedy kombinace pevných materiálů a skla, jsou typické pro dětské pokoje, přičemž ta pevná část se umisťuje do spodní třetiny dveří. Děti mají v pokoji dostatek světla, vy o nich máte přehled, ale nehrozí tak velké riziko, že dojde k rozbití skla. Pokud i přes to máte obavu, je možné použít bezpečnostní fólii, která zabrání vysypání skla. Částečně prosklené dveře ale můžete použít i v jiných místnostech, záleží na vaší představě a rozhodnutí, z jaké části budou dveře plné a z jaké prosklené, v jakých tvarech a rozsahu. Pozorní buďte i při výběru skla, rozhodovat se můžete mezi čirým a matným sklem, do některých místností je vhodné použít tvrzené sklo.

V současné době existují všemožné varianty a je jen na vás, které dveře si vyberete, případně jaký stupeň prosklení zvolíte. Tím si můžete určit jasný kompromis mezi soukromím a dostatečným osvětlením.

 

Napsat komentář