Jak pečovat o dřevěné dveře

Dřevěné dveře

Investice do dveří, především těch dřevěných, je významným zásahem do rodinného rozpočtu. Z toho důvodu je přáním každé domácnosti, aby dveře vydržely co nejdéle jako nové. Kvalitní dveře mají povrch, který je již chráněn před běžnými věcmi, jako je prach a klasické znečištění.


Vhodné a nevhodné způsoby čištění

Možná vás jako první napadne písek a drátěnka, ale je nutné si uvědomit, že ne všechny typy dveří by takto důkladnou údržbu přežily bez újmy. Stejně tak není vhodné používat agresivní čisticí prostředky. Péče o dveře se odvíjí od jejich povrchové úpravy. Dřevěné dveře jsou na rozdíl od těch laminátových na údržbu náročnější a to především z toho důvodu, že jsou náchylnější na vlhkost, ale také mechanické poškození. Je vhodné používat navlhčené tkaniny s neagresivními přípravky, např. leštěnkou nebo čisticím prostředkem na bázi mýdla.

Ošetřování vchodových dřevěných dveří

Zvláštní kapitolou jsou vchodové dřevěné dveře, které je mimo jiné nutné ošetřit proti povětrnostním vlivům a především slunci. Pokud by dveře nebyly správně ošetřené, může slunečním zářením dojít ke změně barvy dveří. Nejběžnějším přípravkem je tvrzený lak, ale vhodné je také použití konzervačního mléka, které se natáhne do povrchu dveří a ošetří je důkladně a přitom obnoví jejich lesk.

Péče o dveřní zámky

Kromě samotných dveří je důležitá také údržba dveřních zámků. Ty se musí chránit proti korozi a nejpoužívanějším prostředkem jsou směsi olejů a rozpouštědel.

Pokud jste si pořídili nové čisticí prostředky, se kterými nemáte zkušenost a obáváte se zničení dveří, tak je vhodné prostředky poprvé použít na méně viditelných místech dveří pro případ, že by prostředky byly nějakým způsobem agresivní a došlo k viditelnému poškození.

Napsat komentář