Jak naložit se samostatnou jídelnou?

Šetří prostor v jídelně

Mnoho lidí se tísní v malých bytech, kde prostor na samostatnou jídelnu nezbývá. Když si pak pořídí rodinný domek, setkají se náhle poprvé s otázkou: jak zařídit jídelnu? Poradíme vám, jak tento pokoj využít na maximum.

Zvolte si svůj styl

Jídelna je místem společenského setkávání, proto musí být zařízená se smyslem pro detail a dokonale sladěná. Je jen na vás, jestli se rozhodnete pro moderní styl, nebo si raději zvolíte například provensálský. V každém případě dbejte na to, aby místnost zůstala vzdušná, a nezahlťte ji nábytkem. Trendem současnosti jsou otevřené prostory, často bez dveří, kdy jídelna tvoří přirozený přechod mezi kuchyní a obývacím pokojem.

Posaďme se kolem stolu

Podle prostorových dispozic pokoje můžete strávníky usadit u obdélníkového, ale i kulatého stolu. Ten má výhodu, že se k němu snadněji usadí větší počet lidí než obvykle. Aby měl každý dostatek prostoru, vyhraďte za stolem místo nejméně 40 × 60 cm na jednu osobu a vybírejte podle počtu členů domácnosti i častých návštěv. Pokud se tyto podmínky často mění a potřebujete být flexibilní, lze problém vyřešit koupí rozkládacího stolu. Ke stolu laďte jídelní židle, u nichž je důležité, aby měly dostatečně široký sedák a správně tvarovanou podpěrku zad. Starší lidí ocení židle s područkami, o něž se mohou v případě potřeby opřít.

Co ještě patří do jídelny?

Mnoho lidí nemá problém pořídit si vhodný stůl a židle, ale tápou, jakmile začnou přemýšlet, co dalšího by v jídelně nemělo chybět. Prostor u stěn vhodně vyplní příborníky, díky nimž nebudete muset všechno nádobí skladovat v kuchyni. Prosklené či otevřené části vám také umožní vystavit sváteční kousky. Vhodný nábytek do jídelny bývá i servírovací stolek, díky němuž nebudete muset vstávat od stolu, když přijde čas na další chod či přípitek. Jestli si pokoj zútulníte obrazy na stěnách, prostíráním a drobnými dekoracemi, to už je jen na vás. Každý styl si žádá své a rozhodně není třeba do puntíku podléhat trendům. Důležité je, abyste se při jídle cítili příjemně vy a vaši spolustolovníci.

Napsat komentář