Nákup klimatizace do bytu: Tyto aspekty musíte brát v potaz

klimatizace

Letošní léto jednoznačně potvrdilo nezbytnost pořízení klimatizace. Vysoké teploty kombinované mnohdy i s vcelku solidní vlhkostí vytvářely prostředí, v němž se nepříjemně dýchalo a trávilo chvíle volna. Pohodový relax si zkrátka každý z nás představuje trochu jinak. I proto se vyplatí pořídit si do bytu moderní klimatizační jednotku, která vytvoří i z vyhřátého prostoru pohodové místo pro odpočinek. Jak ovšem při nákupu klimatizace postupovat? Vcelku jednoduše. Nepřestávejte číst, vše vám prozradíme. Nejprve se podíváme podrobněji na princip fungování klimatizace a poté na samotné aspekty výběrů té správné.

Jak vlastně klimatizace funguje?

Princip fungování klimatizace není nijak složitý. Fakticky u ní dochází pouze k výměně vzduchu v interiéru. Právě odtud je odváděno teplo směrem ven. Klimatizace může nejen ochlazovat. Umí vzduch také ohřát, případně zbavovat vlhkosti nebo ventilovat. Co se týká samotného chlazení, pak zkondenzované kapalné chladivo přichází z venkovní jednotky do vnitřní, kde je prostřednictvím expanzního ventilu snížen jeho tlak. Ve výměníku tepla poté odebírá teplo ze vzduchu v okolí. Ten je přitom poháněn ventilátorem směrem ven z místnosti. Chladivo se efektivně odpařuje na stěnách výparníku a odchází zpět do kompresoru ve venkovní jednotce. Následně dochází k opakování celého cyklu.

Druh klimatizace v hlavní roli

Klimatizací lze vybírat hned několik. My se zaměříme na nejčastěji využívané druhy.

Nástěnná klimatizace

Jedná se o důmyslně řešený systém, který je složen ze 2 a více jednotek, Standardně jde o jednu venkovní a jednu vnitřní. Není ovšem problém sehnat i klimatizaci, která bude mít venkovní jednu venkovní jednotku a více vnitřních. Takovýto systém je označován jako multi split. Tento druh klimatizace je velmi účinný a maximálně úsporný. Vzhledově taktéž nijak nepokulhává.

klimatizace

Kazetová variace klimatizace

Výbornou volbou je také kazetová klimatizace ukrytá ve stropních panelech. Nejčastěji se s ní lze setkat v administrativních prostorách. Potíže u ní bývají pouze s centrálním nastavením. I ve velkých místnostech mají zkrátka všichni totožné podmínky.

Kazetová klimatizace

Mobilní klimatizace

Chcete ušetřit? Pak volte mobilní klimatizační jednotku. Ta se vyznačuje nízkou pořizovací cenou a absencí jakýchkoli stavebních úprav. Je ovšem poměrně energeticky náročná a kondenzát u ní budete muset také nějakým způsobem odvést.

Mobilní klimatizace

Hlavní aspekty výběru nové klimatizace

Důležitých faktoru je mimo volby zmiňovaného druhu klimatizace vcelku hodně. V potaz byste měli brát především:

  • výkon klimatizačního systému,
  • celkové náklady na provoz klimatizace,
  • lokalizaci jednotek v dané místnosti,
  • cenu celého systému,
  • funkce klimatizačních jednotek (časovač, topení, chlazení, filtry, nastavitelnost lamel)

Zapomínat samozřejmě nelze ani na vzhled samotné klikatice, která musí dokonale padnout do vašeho interiéru. Neméně důležitý je i servis. Nic nevydrží věčně, a tak je třeba mít technika vždy po ruce.

Napsat komentář