Nákup klimatizace do bytu: Tyto aspekty musíte brát v potaz

Jak se vám článek líbil?

Letošní léto jednoznačně potvrdilo nezbytnost pořízení klimatizace. Vysoké teploty kombinované mnohdy i s vcelku solidní vlhkostí vytvářely prostředí, v němž se nepříjemně dýchalo a trávilo chvíle volna. Pohodový relax si zkrátka každý z nás představuje trochu jinak. I proto se vyplatí pořídit si do bytu moderní klimatizační jednotku, která vytvoří i z vyhřátého prostoru pohodové místo pro odpočinek. Jak ovšem při nákupu klimatizace postupovat? Vcelku jednoduše. Nepřestávejte číst, vše vám prozradíme. Nejprve se podíváme podrobněji na princip fungování klimatizace a poté na samotné aspekty výběrů té správné.

Jak vlastně klimatizace funguje?

Princip fungování klimatizace není nijak složitý. Fakticky u ní dochází pouze k výměně vzduchu v interiéru. Právě odtud je odváděno teplo směrem ven. Klimatizace může nejen ochlazovat. Umí vzduch také ohřát, případně zbavovat vlhkosti nebo ventilovat. Co se týká samotného chlazení, pak zkondenzované kapalné chladivo přichází z venkovní jednotky do vnitřní, kde je prostřednictvím expanzního ventilu snížen jeho tlak. Ve výměníku tepla poté odebírá teplo ze vzduchu v okolí. Ten je přitom poháněn ventilátorem směrem ven z místnosti. Chladivo se efektivně odpařuje na stěnách výparníku a odchází zpět do kompresoru ve venkovní jednotce. Následně dochází k opakování celého cyklu.

Druh klimatizace v hlavní roli

Klimatizací lze vybírat hned několik. My se zaměříme na nejčastěji využívané druhy.

Nástěnná klimatizace

Jedná se o důmyslně řešený systém, který je složen ze 2 a více jednotek, Standardně jde o jednu venkovní a jednu vnitřní. Není ovšem problém sehnat i klimatizaci, která bude mít venkovní jednu venkovní jednotku a více vnitřních. Takovýto systém je označován jako multi split. Tento druh klimatizace je velmi účinný a maximálně úsporný. Vzhledově taktéž nijak nepokulhává.

klimatizace

Kazetová variace klimatizace

Výbornou volbou je také kazetová klimatizace ukrytá ve stropních panelech. Nejčastěji se s ní lze setkat v administrativních prostorách. Potíže u ní bývají pouze s centrálním nastavením. I ve velkých místnostech mají zkrátka všichni totožné podmínky.

Kazetová klimatizace

Mobilní klimatizace

Chcete ušetřit? Pak volte mobilní klimatizační jednotku. Ta se vyznačuje nízkou pořizovací cenou a absencí jakýchkoli stavebních úprav. Je ovšem poměrně energeticky náročná a kondenzát u ní budete muset také nějakým způsobem odvést.

Mobilní klimatizace

Hlavní aspekty výběru nové klimatizace

Důležitých faktoru je mimo volby zmiňovaného druhu klimatizace vcelku hodně. V potaz byste měli brát především:

  • výkon klimatizačního systému,
  • celkové náklady na provoz klimatizace,
  • lokalizaci jednotek v dané místnosti,
  • cenu celého systému,
  • funkce klimatizačních jednotek (časovač, topení, chlazení, filtry, nastavitelnost lamel)

Zapomínat samozřejmě nelze ani na vzhled samotné klikatice, která musí dokonale padnout do vašeho interiéru. Neméně důležitý je i servis. Nic nevydrží věčně, a tak je třeba mít technika vždy po ruce.

Zorka Horká

Ahoj, jmenuji se Zorka. Už pár let mě baví psát. Ráda píšu na jakékoliv téma. Nejvíce mě baví sledovat nové trendy v bydlení a technologiích. Studuju jako vizážistka v Praze, kde bydlím od roku 2010.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *