MCT olej je oblíbený mezi sportovci i na hubnutí

MCT olej je doplňkem stravy populárním mezi sportovci a kulturisty. Nejde o žádný umělý produkt, MCT se tradičně získává z kokosového oleje. Díky tomu je produkt zcela veganský, neobsahuje laktózu ani lepek, nemá chuť ani vůni. Aspoň tedy pokud sáhnete po čistém MCT oleji.

MCT jsou triglyceridy se středním řetězcem (zkratka pochází z anglického medium-chain triglyceride). Jde o speciální třídu tuků, které se dokážou v těle velmi rychle přeměnit na energii. MCT byste našli v kokosovém oleji, nicméně sportovci si častokrát cíleně kupují přímo čistý MCT olej. Ten je zhruba sedmkrát silnější, co se týká energetického účinku, než kokosový olej.

Nezvyšuje cholesterol, vstřebává se přímo do krve

MCT olej je v mnoha ohledech jiný než ostatní oleje. Neukládá se v těle a snižuje pocit hladu, proto není na škodu ani při hubnutí. Zlepšuje absorpci živin. Nezvyšuje hladinu cholesterolu, vstřebává se přímo do krve.

V praxi se setkáte se třemi hlavními typy MCT oleje – C8, C10 a C12. Ve formě čistého oleje se prodává především C8. Říká se mu také kyselina kaprylová a kromě kokosového oleje se vyskytuje i v palmovém oleji, mléce savců nebo másle. MCT C8 dodává rychlou energii, zajišťuje lepší fyzický výkon.

Chuťově neutrální, tedy snadno použitelný

Jak MCT C8 olej konzumovat? Je možné ho požívat samotný, dávkovat po lžičce. Komu je nepříjemné jíst samotný olej, ten ho může přidat do smoothie, kaše, koktejlu, salátu apod. Je chuťově neutrální, takže v pokrmech není cítit. Jediné, na co musíte dávat pozor, je, že by neměl být zahříván nad 120 °C.

Skladování MCT oleje není náročné. Není potřeba ho uchovávat v lednici, stačí mu pokojová teplota. Pouze by neměl se neměl vyskytovat na přímém slunci a samozřejmě je vhodné ho uchovávat zavřený v původní láhvi. Je vhodný i pro paleo dietu nebo ketogenní stravu.

Napsat komentář