Kegelovy cviky mě zbavily poporodního úniku moči

Traduje se, že ženskému tělu trvá návrat po těhotenství a po porodu do původního stavu až dva roky. V tu dobu se ženy potýkají nejen s nadbytečnými kily, sníženou fyzickou kondicí a s emoční přecitlivělostí. Mnohé z nás přicházejí ke gynekologovi i s problémem inkontinence.

Nechtěným únikem moči trpíme často už v těhotenství

Ačkoliv je příchod miminka na svět jistě jedním z nejkrásnějších okamžiků v životě ženy, už v době těhotenství jsem pociťovala diskomfort způsobený nechtěným únikem moči. Můj gynekolog mě informoval, že těhotenská inkontinence je zcela normálním jevem u více těhotných žen. Hormonální změny, nárůst hmotnosti, ale hlavně tlak plodu na pánevní dno mají za následek vznik inkontinence. Porod přirozenou cestou pak znamenal na svalstvo mého pánevního dna další extrémní nápor a poporodní inkontinence se tak pro mě stala aktuálním tématem.

Kegelovy cviky jsou účinné a dají se provádět takřka kdykoliv

Na radu gynekologa jsem začala praktikovat Kegelovy cviky. Ty postupně navrací pružnost a sílu svalstvu pánevního dna, díky němuž má močový měchýř dostatečnou oporu a nedochází k nechtěnému úniku moči. Kegelovy cviky znamenají možnost, jak předejít nutnosti užívání medikamentů, případně jak se vyhnout operačnímu zákroku.

To, že provádění Kegelových cviků je opravdu jednoduché, jsem si vyzkoušela záhy. Podle pokynů lékaře jsem opakovaně po dobu několika vteřin zatínala svaly pánevního stejným způsobem, jako když se snažím cíleně zadržet moč. Cvičila jsem vestoje, vleže i vsedě. V soukromí domova, ale i třeba na autobusové zastávce, či při procházkách s miminkem v kočárku. Určitou kontrolou, zda cviky provádím správně, je pak zatnutí svalů přímo v průběhu močení. Když se proud moči utlumí, zastaví, zatínám ty „správné“ svaly. Další pomůckou je zasunutí prstu do pochvy a zatnout. Cítím-li stažení svalů na prstu, je to dobře. Vychytávkou, jak posílit pánevní dno, jsou i venušiny kuličky a samozřejmě i sexuální styk, kdy při orgasmu přirozeně dochází k posilování svalstva.

Než se svaly pánevního dna posílily, pomohly inkontinenční pomůcky

Inkontinenční pomůcky, jakými jsou plenkové kalhotky, a hlavně vložky určené pro lehký, až středně velký únik moči, se pro mě staly nějakou dobu nepostradatelné. Zachytí moč, absorbují zápach. Nijak nevadí při pohybu, díky asymetrickému tvaru jsou pohodlné, zároveň diskrétní.

Napsat komentář