Obsah článku
Inkontinence potrápí v průběhu života až polovinu ženské populace. Bohužel, jedná se o poměrně významný intimní problém, za který se spousta žen stydí. Podle statistik za lékařem zajde pouhých 10 procent žen s těmito obtížemi. Přitom nastolením správné léčby se můžete nekontrolovatelného úniku moči jednou provždy zbavit.
Jak funguje močový měchýř?
Co se močového měchýře týče, jedná se o dutý roztažitelný orgán, jenž dokáže zadržet až 600 mililitrů tekutiny. V okamžiku, kdy se močový měchýř zaplní 300 mililitry tekutiny, nervová zakončení vyšlou signál do mozku, že je načase ho vyprázdnit.
Jakmile začnete pociťovat nutkání močit, nicméně v blízkosti nemáte toalety, jste schopni vnější svěrač úmyslně držet sevřený, a tím pádem získáte nad močením kontrolu. O správnou funkčnost svěrače se stará hlavně svalstvo pánevního dna. Pokud je však svalstvo ochablé, nejste schopni proces kontrolovat, a potom dochází k samovolnému úniku moči.
Jaké druhy inkontinence existují?
Stresová inkontinence, která postihuje až 20 procent populace, představuje nejběžnější formu nechtěného úniku moči. Sice z názvu byste řekli, že je tento druh inkontinence spojen se stresem, nicméně tomu tak není. V podstatě se jedná o námahovou inkontinenci, tedy moč uniká hlavně tehdy, když se zvýší nitrobřišní tlak a zatnou se břišní svaly, tedy například při smíchu, kašli, kýchnutí a fyzické námaze. Stresovou inkontinenci má na svědomí jak genetika, tak i ochabování pánevních tkání, k němuž dochází především během těhotenství a po porodu.
Urgentní inkontinence je charakterizována jako neschopnost močového měchýře pojmout moč do plné kapacity. Spojována bývá hlavně s infekcemi, patologickými změnami v močovém měchýři a podobně. Člověka může zasáhnout nečekaně, přičemž náhle pocítíte silné nutkání vymočit se, ale často vám unikne moč předčasně.
Inkontinence v těhotenství je vcelku běžný jev, přestože ženy o něm zkrátka nemluví, ani se s ním nesvěřují gynekologům. Důvodem samovolného úniku moči během těhotenství je, že dítě vyvíjí tlak na svaly pánevního dna, a to takovou silou, že svaly mohou být i poškozené, a tím pádem potom nefungují tak, jak mají. Odborníci proto apelují na pravidelné posilování pánevního dna, a to nejen v období těhotenství, ale také po porodu.
Jaké pomůcky se při inkontinenci používají?
Pokud se inkontinence objeví, je dobré používat absorpční pomůcky, jejichž účelem je udržet kvalitu života na vysoké úrovni. Zapomeňte na klasické menstruační vložky, protože moč je mnohem řidší, a tím pádem vložky nejsou schopny tekutinu zachytit ve větším objemu. Ještě navíc, moč obsahuje bakterie, které produkují silný zápach, a proto je nezbytné používat speciálně vyvinuté pomůcky, jež dokážou tyto neduhy eliminovat.
Třeba takové inkontinenční kalhotky jsou schopny zabránit protečení, zápachu, ale také vlhkosti. I když si oblečete upnuté kalhoty, nikdo nepozná, že máte nějaké speciální pomůcky. Diskrétnost a pohodlí je na prvním místě.
[kkstarratings]