I v České republice se používají digitální tachografy. Jak je to s jejich povinností?

Digitální tachografy

Pokud provozujete kamionovou dopravu, případně máte ve vozovém parku nákladní vozidla, je nezbytné dodržovat základní předpisy, které vymezuje nejen zákon České republiky, ale také nařízení a směrnice Evropské unie. Jednou z vašich povinností je používat u vozidel nad 3,5 tuny digitální tachografy. Proč se rozhodla Evropská unie zavést danou povinnost?

Postupně digitální tachografy vytlačily klasické analogové přístroje. Důvodem je, že digitálníalternativy jsou mnohem přesnější, navíc usnadňují řidiči spoustu práce. Stejně tak je snadnější monitorování ujetých kilometrů, kontrolování povinných přestávek mezi jízdami a podobně.

Povinnost se vztahuje na všechna vozidla nad 3,5 tuny

Jestliže používáte ve vaší firmě kamiony, nákladní vozidla či jiné automobily nad 3,5 tuny, musíte mít v každém nainstalovaný digitální tachograf. Povinnost platí pro všechna vozidla nad 3,5 tuny, která byla registrovaná po roce 2006. Pokud tedy máte vozidla, jejichž registrace proběhla před rokem 2006, tak v nich můžete používat staré analogové tachografy.

Z digitálních tachografů je jednodušší získat přesná data. Stejně tak účelem moderního přístroje je usnadnit řidiči práci. Třeba takový digitální tachograf DTCO 3.0 nabízí vzdálenou kontrolu přes smartphone, zaznamenávání až osm CAN zpráv, zrychlené stahování dat až o 30 %, výhodný výpočet aktivit na základě počítání vteřin a podobně.

Zařízení si nechejte nainstalovat od odborníků

S jednoduchými přístroji byste si možná poradili, nicméně složitější digitální tachografy vyžadují odbornou montáž, a proto se raději obraťte na specializovanou firmu. Ideální je, pokud vám tachografy dodá a rovnou nainstaluje. Jedním z odborníků je například společnost Mechanika Teplice, která se mimo jiné pyšní bohatým produktovým portfoliem. V její nabídce najdete také palubní přístroje VDO či možnost školení.

Napsat komentář