Bezpečnostní dveře

Bezpečnostní dveře

Uvažujete o lepším zabezpečení vašich domovů proti nezvaným hostům. Pořiďte si bezpečnostní dveře. Takové dveře mohou mít oboustrannou kliku, případně z jedné strany kouli, jsou odolné proti vrtání do zámku, vyplanžetování, vylomení nebo vysazení z pantů. Další výhodou bezpečnostních dveří je vysoká zvuková a tepelná těsnost.


Existuje šest bezpečnostních tříd, pro dveře se většinou používají dvě z nich – třída 3 a 4. Bezpečnostní dveře ve čtvrté třídě jsou především pro ty, kteří mají doma velmi cenné věci – obrazy, šperky, mince, apod.

A v čem se liší bezpečnostní dveře od těch běžných? Základem jsou bezpečnostní prvky jako pevný ocelový skelet dveřního křídla, bezpečnostní vložka, kvalitní kování, jistící čepy (čepy v zárubni mohou být pasivní, to znamená nepohyblivé a slouží především k zabránění vysazení v odemčeném stavu nebo jsou aktivní spojené s uzamykáním a zasouvají se při zamčení) a důmyslné zamykání, které mimo jiné spočívá v cylindrické vložce, která je odolná proti odvrtání. Také není dobré šetřit se zámky, bezpečnostní dveře by měli obsahovat i přídavný horní zámek, který souží k zamčení dveří, pokud jste doma.

Povrch dveří může být laminátový, z masivu, dýhy nebo z plastu, ale je důležité zvolit vhodný materiál samotných dveří. I laik ví, že překližka či dřevo je snadněji překonatelné než pozinkovaný plech s ocelovým jádrem.


V současné době existuje na trhu velké množství dodavatelů bezpečnostních dveří. Důležité je zkontrolovat si certifikáty prezentovaných výrobků, ověřit si dostupnost nabízených dveří a možnosti záručního a pozáručního servisu.

Za bezpečnostní dveře je nutné si připlatit, ceny se pohybují od deseti do padesáti tisíc korun za dveře, záleží na samotném stupni zabezpečení, rozměrech, materiálu, požadavku na požární odolnost, atd.

Je vhodné do bezpečnostních dveří investovat, na druhou stranu je nutné si říct, že v současné chvíli neexistují takové bezpečností dveře, které by byli stoprocentně nepřekonatelné. Avšak správným výběrem lze drtivé většině pokusů o překonání dveří zabránit.

Napsat komentář