Akontace je nejlevnější cesta k bydlení

Krásné bydlení na Praze 5

Pořídit si vlastní byt či dům dnes bohužel pro mnohé představuje nereálný cíl. Vysoké ceny nemovitostí a těžko dosažitelné podmínky pro získání hypotéky zejména mladým lidem ztěžují tuto situaci. Na straně druhé, pokud máte něco našetřeno, ve výsledku zaplatíte za nemovitost méně.

Co je akontace?

Lákavé nabídky v oblasti hypoték, kdy jste mohli získat bydlení bez předchozího složení větší částky peněz předem, jsou nyní minulostí. Alespoň prozatím. Na straně druhé, jestli začínáte od úplné nuly, úroky jsou mnohonásobně vyšší, u některých společností splatíte skoro dvojnásobek ceny bytu či domu. Proto se vyplatí si něco našetřit. Peníze můžete poté použít formou akontace. Jedná se o platbu předem, částečnou úhradu cílové částky. Využívá se při hypotékách, leasingu či úvěrech.

Akontace a její význam

Pořizujete si nové bydlení? Možností, jak na něj našetřit, máte několik. Velmi výhodným prostředkem je stavební spoření. Služba, kdy si po několik let střádáte peníze, abyste docílili částky, kterou si určíte. S úroky a příspěvky tak ke svým penězům získáte i nějaké finance navíc. Tohoto produktu využívají například rodiče, kteří spoří svým dětem na bydlení. Třeba po 10 či 15 let. Až si bude dotyčná ratolest v dospělosti pořizovat bydlení, může naspořené peníze použít rovnou k první splátce. Akontace představuje první splátku, kterou si kupující hradí ze svých prostředků, následné pravidelné splátky se díky výši prvotní platbě mohou významně snížit.

Jak spolu souvisí hypotéka a akontace

Ačkoli je lákavé nevydat větší obnos na počátku a pohodlně platit rovnou měsíční menší částky, měli byste přemýšlet ekonomicky. Počáteční akontace, tedy splátka předem, sníží vámi požadované finance na bydlení. Pokud si pořizujete například byt v hodnotě 2 500 000 korun, při plně požadované částce vám banka vypočítá splátky a úroky z této zmíněné cifry. Jestli máte ušetřeno čtvrt milionu, půjčí vám banka 2 225 000 korun. Při průměrných hodnotách úroků (cca 2,6%), délce trvání (30 let) a fixaci (šest let) ušetříte měsíčně zhruba 1000 korun a hodnota celkově splatné částky může být o zhruba 400 000 korun nižší. Počáteční investice v podobě akontace se vyplatí. Roky si můžete spořit třeba i na malou částku v poměru k celkové ceně, která vám posléze pomůže snadněji splácet vysněné bydlení. Jistě jste také slyšeli i pojem nulová akontace. V souvislosti s bydlením tento termín není aktuální, respektive ji ověřené bankovní ústavy prakticky nenabízí, týká se spíš například leasingů na auta a podobně. Současný systém ovšem potenciální kupující donutí si něco našetřit. Posléze to dotyční ocení, protože nejen na splátkách, ale i v celkové kalkulaci zaplatí méně a nebudou mít starosti.

[kkstarratings]

Napsat komentář