Za dobrou postel se vyplatí připlatit. Nezapomeňte se o ni ale starat

Blondata zena v luxusni posteli

Spánek ovlivňuje náš život a zdraví. Kdo jej pokládá za ztrátu času, dělá chybu. Spánek je naše palivo a potřebujeme jej stejně jako stravu. Právě v noci naše tělo produkuje hormon melatonin.

Pokud se nevyspíte dobře, spíte třeba při světle nebo se probouzíte kvůli špatně zvolené posteli, tvorba melatoninu není dostatečná. Objevit se mohou psychické poruchy až deprese. Zrychlí se stárnutí a projeví se to i na přibývajících vráskách. Nedostatek melatoninu je též spojován s vyšším výskytem rakoviny – především rakoviny prsu, dělohy a prostaty.

V posteli trávíme třetinu svého života, a tak bychom měli přemýšlet o tom, že ložnice není ta nejméně důležitá místnost. Naopak. Rekonstruujete či nově zařizujete svůj byt? Nechte si na ložnici třetinu investic. Odůvodnění je jasné. Trávíme v ní třetinu svého života.

Ložnice má být luxusní, nadčasová a romantická

Ložnici si mnoho lidí plete s komorou či místem, kam se dá uložit vše, co se jinam nevejde. Často zařizujeme obývací pokoj, jídelnu i kuchyni luxusním a designovým nábytkem. Co se nám do nich nevešlo, pak dáváme do ložnice.

To je první chyba, kterou děláme. Do ložnice by mělo jít minimum nábytku. Když místo na oblečení, tak ideálně pouze sluha. Když knihovna, tak jen malá, příruční, na pár rozečtených či oblíbených knih. Skříni je lepší se vyhnout zcela, nebo volte vestavěnou.

Nezapomeňte, že hlavní roli v ložnici musí hrát pohodlná, zdravá a též krásná postel. Vše ostatní je nepodstatné. Též musí být v ložnici dostatek prostoru, protože pro zdravý spánek potřebujeme kyslík. Určitě se poohlédněte i po kvalitních zatemňovacích závěsech či roletách. Spánek v dostatečné tmě je zdravější a hlubší.

Dokonalá postel je vždy pouze ta na míru

Navštívit obchod s nábytkem a odvézt si domů „nějakou“ postel a „nějakou“ matraci, to je jako poobědvat místo zdravého vývaru polévku z pytlíku a místo hlavního chodu narychlo sníst hamburger ve fast foodu. Kvalitní postel by měla být vždy na míru. Ovlivňuje náš spánek, zdraví, vzbuzuje v nás chuť místo ponocování vlézt si do postele a užít si dokonalý spánek či třeba romantický večer s partnerem.

Luxusní postele na míru nabízí značka Ferreti od Materasso. Postel se vždy přizpůsobí individuálním potřebám toho, kdo si ji pořizuje. Zákazníci si vybírají korpus i matraci, nádherné čelo postele, nohy postele i čalounění. Ferreti, to jsou totiž moderní čalouněné boxspringové postele. Takové, kterým se dnes jednoznačně říká „postele snů“.

Luxusní postel na míru. Zdroj: Ferreti.eu 

Boxspringové postele jsou považovány za nejpohodlnější na světě

Kvalitní postele jsou sestaveny z boxu (korpusu) a v něm uložených kvalitních pružin. Ty se dokonale přizpůsobují potřebám každého těla. Postel je přitom vzdušná. Postele Ferreti si lze vybrat s různými korpusy. Ty nabízí úložné prostory s výklopem u nohou či na boku. Úložný prostor si lze zvolit i jednolitý, bez jeho dělení, s elektricky ovládaným otevíráním (Boxspring Mobil, Boxspring UP Maxi Elektro Lift). Postel může mít též elektricky řešené polohování.

Udržte svoji postel v perfektním stavu správnou péčí

Svoji postel a matraci si nekupujete na pár měsíců. Dobrá matrace dokáže sloužit i deset let bez ztráty kvality. Své mechanické a funkční vlastnosti neztratí, problém bývá spíše vizuální a hygienický. To však jen v tom případě, pokud se o postel dobře nestaráte.

Fleky na matraci můžete mít už po prvním spaní. Proto používejte vždy, od první noci v nové posteli a na nové matraci, chránič matrace. Prostěradlo je zcela nedostačující.

V noci se totiž potíme více než jindy. Pot proniká přes prostěradlo a způsobuje vlhnutí matrace. Kvůli tomu mohou vznikat na matraci plísně, objevují se fleky, soli a biologické látky ucpávají pórovitou strukturu matrace. V tomto prostředí se pak množí roztoči a bakterie.

Potah matrace se sice dá vyprat, ale je to namáhavější a fleků od potu se vám i tak nemusí podařit zbavit. Nemluvě o tom, že pot a biologické látky už nejspíš pronikly do struktury matrace.

Proto se na matrace vždy používají chrániče. Jde o ochranné potahy, které neovlivňují funkčnost matrace, ale zabraňují jejímu znečištění a hygienickému znehodnocení. Jsou nízké, poddajné, obvykle se k matraci připevňují pomocí gumiček v rozích. Chránič by měl být dostatečně velký a pokrýt celou plochu postele.

Dalším typem chrániče jsou obaly na matrace. Ty zabraňují nejen vrchnímu, ale i bočnímu znečištění matrací.

Někdy se ještě používají i nepromokavá prostěradla. Ta jsou však vhodná pouze v odůvodněných případech, kdy hrozí vážnější znečištění matrace tekutinou. Tato prostěradla totiž snižují vzdušnost matrací.

Proč používat chránič matrací?

Bez něj se nám nikdy nepodaří matraci dostatečně ochránit před znečištěním. Nezbytností jsou pro lidi trpící inkontinencí, pro děti jako ochrana proti pročůrání, potřebné jsou též v těhotenství, zejména v poslední fázi, kdy hrozí nastávající mamince odtečení plodové vody. Hodí se při menstruaci. Potřebují je imobilní ležící pacienti, ale též lidé, kteří do své postele pouštějí domácí mazlíčky.

Chrániče matrací jsou nezbytné, pokud spíte v jedné posteli s dětmi nebo domácími mazlíčky. 

Chrániče matrací pomáhají i alergikům

Díky ochraně matrací lze postel udržovat čistější a bez roztočů. Vždy je nutné vybírat takové chrániče, které je možné prát minimálně při 60 °C. Při nižší teplotě se alergenů ani bakterií nezbavíte. Ideální je pak chrániče prát pravidelně, alespoň jednou za 14 dnů.Speciální chrániče matrací a textil do ložnice pro alergiky bývá někdy obohacen o různé antibakteriální složky. Může obsahovat ionty stříbra, ale i probiotika. Někdy obsahuje výtažky z bylin pozitivně ovlivňující dýchání či působící odpudivě na hmyz. Bývá to levandule, eukalyptus, ale též na pokožku dobře působící aloe vera. Efektivně odvádět pot pak pomáhají tkaniny z lyocellu, tedy potahy s dřevní celulózou.