Vyměňte svůj starý kotel za nový!

Kotle

Patří váš starý kotel do šrotu? Pak je nejvyšší čas vyměnit jej za nový. Poradíme vám za který! Výměnu starých kotlů za nové dokonce dotuje stát. Tak neváhejte!

Tzv. kotlíkové dotace v první řadě podporují výměnu ekologicky nevyhovujících kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za ekologický zdroj tepla, ať již se jedná o tepelné čerpadlo, kotel na biomasu, nebo plynový kondenzační kotel. V případě tepelného čerpadla může výše podpory dosáhnout až osmdesáti procent veškerých výdajů, maximálně můžete získat 120 tisíc korun. Stejné částky může dostáhnout dotace na kotel na biomasu. Na pořízení plynového kondenzačního kotle můžete získat až 95 tisíc korun! To je nabídka, která rozhodně stojí za zvážení, nemyslíte?

Kotle na tuhá paliva

Jaké máte konkrétně možnosti? Do popředí zájmu se dostávají kotle na tuhá paliva nové generace, tedy kotle na kusové dřevo a pelety (v dotačních podmínkách se hovoří o peletových kotlích na biomasu), které pomalu začínají nahrazovat staré kotle na uhlí. Do těchto kotlů se přikládá peletami z pilin, kterých je v současné době v Čechách nadbytek. Moderní kotel na dřevo se tak ukazuje jako správná volba.

Vytápění bytových jednotek i rodinných domů

Moderní kotle na dřevo spadají do kategorie dřevozplynujících kotlů a jako takové se hodí pro vytápění nejenom rodinných domů, ale i bytů disponujících vlastní kotelnou. Do kotlů na dřevo se přikládá měkké i tvrdé dřevo s maximálně dvacetiprocentní vlhkostí spolu se štěpkou, hoblinani i pilinami.

Druhy kotlů na tuhá paliva

Na trhu se setkáme s několika druhy kotlů na tuhá paliva. Nejmodernějším je bezesporu kotel zplynovací, ve kterém se až osmdesát procent dřeva promění na plyn, který následně shoří. Cena zplynovacího kotle na dřevo začíná na částce okolo 53 tisíc korun.

Automatický, nebo kombinovaný?

Největší pohodlí bezesporu přináší kotel automatický, protože eliminuje ruční dodávku otopu, tedy dřeva. Také jsou ovšem řádově dražší. Jejich cena začíná na 70 tisících korunách. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani kotel kombinovaný, u něhož je možná kombinace vytápění elektrického a dřevem.

Kotle na uhlí

Patřičným vývojem a modernizací prošly i kotle na uhlí. V nabídce společnosti Agromechanika Lhenice dokonce najdete model s automatickou dodávkou paliva. Ani do tohoto kotle tedy nemusíte pravidelně přikládat. Cena kotlů na uhlí začíná na částce okolo devadesáti tisíc korun.

Při výběru konkrétního modelu se neváhejte obrátit na odborníky. Výběr kotle rozhodně není na místě uspěchat. Jedině tak si vyberete zařízení, které vás bude hřát na doživotí.