Víte, jaké byly nejpopulárnější telefony první čtvrtiny letošního roku?

Komu nevadí dát za telefon polovinu, nebo i větší část výplaty, ten si může dovolit kupovat aktuální novinky a vlajkové hráče jednotlivých výrobců. Ti spořivější si, pokud touží po kvalitním telefonu, obvykle kupují o něco starší telefony. Například ty, jež vyšly už v prvním čtvrtletí letošního roku.

První čtvrtletí roku 2020 přineslo opravdu spoustu nečekaných událostí od pandemie koronaviru přes výrazné změny ceny zlata až po neočekávaný nejvíce prodávaný telefon s Androidem. Samsung to totiž nebyl.

Rivalem iPhone už není Samsung?

Úplně nejprodávanějším telefonem prvního čtvrtletí letošního roku byl samozřejmě iPhone od kalifornské společnosti Apple. Konkrétně jde o model iPhone 11. Té dlouhé roky konkuruje Samsung se svou řadou telefonů Galaxy. Snaží se nabízet lepší technické vybavení, nicméně některé modely jsou dokonce ještě dražší než iPhone. Spousta GB paměti RAM navíc také moc neoslní, pokud víte, jak to chodí. Systém Android se seká i se spoustou operační paměti, kdežto Apple si může dovolit prodávat mobily třeba s 4 GB RAM, protože i s takovou pamětí jim iOS běží svižně.

Ale k věci. Druhým nejprodávanějším telefonem prvního čtvrtletí a zároveň prvním nejprodávanějším telefonem se systémem Android v tomto období byl mobil značky Xiaomi – Xiaomi Redmi Note 8 & 8T. Samsung obsadil třetí příčku s Galaxy A51. V první desítce se telefony Samsungu objevily celkem čtyřikrát, Xiaomi třikrát a Apple také třikrát.

Čím to je, že se Xiaomi lépe prodává?

Podle odborníků nejde o žádné velké překvapení. Mobilní telefony Samsung jsou drahé, zatímco Xiaomi nabízí výborný poměr cena/výkon. Mladé společnosti (Xiaomi vzniklo v roce 2010) se momentálně daří zejména u nás v Evropě. Ve Španělsku byla druhou společností s nejvíce prodanými telefony, v Itálii třetí a ve Francii čtvrtou. Také v Česku se s jejími výrobky setkáte poměrně často. Jsou dobré, technicky skvěle vybavené, vzhledově elegantní, a hlavně cenově dostupné, což je pro nás Čechy důležité.