Koncové měrky jsou nezbytnou pomůckou při přesnosti měření ve strojírenském a stavebním průmyslu

Moderní pracovní postupy si žádají maximální přesnost při výrobě nejrůznějších součástek, stavební dílů a dalších produktů. K zajištění dokonalé přesnosti se používají nejen různé kalibry, jednou z důležitých pomůcek jsou rovněž takzvané koncové měrky.

Jaký je význam koncových měrek?

Pakliže se v praxi využijí koncové měrky, dá se strojní měření přesnosti aplikovat nejen v centimetrech a milimetrech, jako tomu bylo v minulosti, ale dokonce i v desetinách milimetru, případně ještě menších jednotkách. Díky tomu jsou výsledné produkty vyráběné přesně na míru a dají se bez problémů použít i v oblastech, kde hraje každý, byť jen minimální rozdíl velkou roli.

Využití a druhy koncových měrek

Koncové měrky, které se rovněž někdy označují jako Johanssonovy měrky (případně zkráceně Johanssonky), se poprvé dostaly do širšího povědomí už na počátku 20. století. Dnes jsou mnohem sofistikovanější. Jde o ocelové, potažmo keramické destičky s přesností až 0,001 milimetrů. Používají se hlavně ve strojírenství, kde se jejich prostřednictvím určuje přesnost měřidel, jež sama nejsou schopna měřit v tak malých odchylkách. Existuje přitom několik koncových měrek dle délky a přesnosti.

Sady měrek a prodejce

Pro zájemce se vyplatí zvolit sady – koncových měrek. V nich najdete koncové měrky všech rozměrů a velikostí. Díky sadám se dají snadněji skládat různé rozměry. Kompletní nabídku koncových měrek a dalších měřidel včetně kalibrů (závitových či válečkových, které se rovněž využívají hlavně ve strojírenském průmyslu) pořídíte například prostřednictvím internetových stránek meridla.cz. Vzhledem ke specifičnosti je jinak tyto produkty jen velmi obtížné sehnat, v běžných obchodech na ně prakticky nenarazíte.