Také si tu a tam s oblibou dáte skleničku dobrého alkoholu? A jaký to je?

Podle vyhledávače Heureka.cz a prodávanosti alkoholu na e-shopu winehouse.cz jsme pro vás sestavili žebříček těch nejoblíbenějších značek v ČR pro rok 2021. Je mezi nimi i ta vaše?

Češi dobrým alkoholem rozhodně nepohrdnou. Stále u nich samozřejmě vede pivo. To však neznamená, že si nedají i něco sladšího nebo ostřejšího.

Likéry

Dobré likéry podporují trávení a jsou skvělé i při pečení. Vaječňák zná snad každý. Své místo má především na vánočním stole. Chuťové buňky ale polechtá i carolains a baileys. Pan prezident si pochvaluje becherovku, žaludek vám uklidní panák fernetu. Ve zmrzlinových pohárech je skvělé cherry i curacao. Mezi uživateli ale plné čáře vítězí Tatratea, Cointreau, Jägermeister a Campari.

Giny

Oblíbili jste si gin? Ať již samotný či třeba s tonikem? Nápoj s výraznou nahořklou chutí, za níž stojí bobule z jalovce? Nejste sami. Nejraději si Češi pochutnávají na ginech značek Tanqueray, Hendrick’s Gin, Gin Mare a OMFG Gin Žufánek.

Šampaňské a šumivá vína

Oslava bez šampaňského je snad nepředstavitelná. Ideálně pravého francouzského, tedy z hroznů vypěstovaných ve francouzském regionu Champagne. A jaké zvolit? Don Perignon, Moët & Chandon, nebo Mercier? U Čechů jednoznačně vede Moët & Chandon, svěží a s jemnou příchutí drobného bobulovitého ovoce. A šumivým vínům, jimiž rádi plníme skleničky na sklonku teplého dne, vládne klasické prosecco.

Vodka

Nepohrdnete dobrou vodkou? Ani příznivců tohoto typického ruského nápoje u nás není zrovna málo. Favority mezi vodkami jsou Ruský standard, Goral master, Beluga Export Noble a Crystal Head. A jak vodku pít? Samozřejmě ledově vychlazenou, ideálně nemraženou! A neředěnou vodou!

Rumy

K létu také patří svěží plážové koktejly. A jejich základní surovinou jsou karibské a bílé rumy. Největší oblibě mezi uživateli se těší značky Rum don Papa, Plantation rum, Ron Zacapa, Bumbu Rum a Legendario.

Whisky

Považujete se za gentlemana? Pak si zřejmě tu a tam dát skleničku dobré whisky. Čeští gentlemani upřednostňují skotskou a irskou. Johnnie Walker, Tullamore Dew a Glenfiddich. Whisku si dejte čistou, tedy neředěnou. A mezi jednotlivými doušky si vyčistěte patro studenou vodou.

Koňaky

Za další nápoj správného muže je považován koňak. Ideální teplota pro podávání tohoto nejznámějšího typu brandy je 19° C. A popíjet byste jej měli výhradně z klasické koňakovky s krátkou nožičkou. A jaký koňak si do ní nalít? Na předních místech se v žebříčku oblíbenosti objevily značky Hennessy, Courvoisier a koňaky od Rémy Martin.

Vína

Dobré víno podpoří chuť jídla, ale i zklidní naše nervy. U konzumentů jednoznačně vedou značky Malbec, Moët & Chandon a Primitivo. Z digestivů vede portské víno a z vín mladých svatomartinské. Jste-li nuceni limitovat svůj příjem alkoholu, vyzkoušejte svěží nealkoholická vína.

Tequila

Nejdříve mezi palcem a ukazováčkem slíznete sůl, poté si dáte panáka tequily a nakonec zakousnete citrón. Kdo by neměl rád tequilu, národní nápoj Mexičanů. Ale oblíbený je i mezi Čechy. Největší popularitě se těší značky Casamigos Reposado, Tequila Sierra Silver, Tequila Ocho, Tequila Jose Cuervo 1800 a Tequila Añejo.
Co říci na závěr? Snad jen to, že jakýkoliv alkohol byste měli konzumovat s mírou. Ale to zřejmě víte! Tak na zdraví!