Stavební spoření pro děti vám umožní dát dítěti nějaké peníze do začátku

bydlení

Každý rodič chce dítě dobře vychovat, poskytnout mu, co potřebuje, a ještě mu co nejvíce usnadnit start do života. Ve chvíli, kdy potomek vyjde ze školy a najde si první práci, bude shánět bydlení, auto a řešit mnoho dalších věcí, které nejsou zrovna levné. Usnadněte mu to naspořenými penězi.

Téměř všichni svým dětem nějakým způsobem spoří a jedním z nejvýhodnějších spořicích produktů pro tyto účely je určitě stavební spoření pro děti. Za prvé nabízí poměrně slušnou úrokovou sazbu, za druhé na něj můžete získat ještě státní podporu.

Stavební spoření pro děti v číslech

1,5 procenta. To je garantovaný roční úrok, který pro spořicí tarif pro mladé nabízí Raiffeisen stavební spořitelna.

4 procenta. Na takové celkové roční zhodnocení úspor lze dosáhnout.

25 let. Jde o maximální věk, do nějž je možné mít uzavřené stavební spoření pro děti.

10 procent. Do 10 % z vkladů dává stát státní podporu, maximálně jde o 2 000 korun ročně.

Když si tedy shrneme výše uvedená čísla – 1,5 % je úrok, který vám nenabídne žádný spořicí účet. Možná ho dostanete u termínovaného vkladu, ale na 4 %, která můžete získat, když využijete i státní podpory, s největší pravděpodobností nedosáhnete. Abyste stavební spoření pro děti využili na maximum, je dobré vložit na něj každý rok 20 000 korun. Tím od státu získáte maximální podporu ve výši dvou tisíc korun.

Stavební spoření pro děti lze založit kdykoliv

Většina rodičů stavební spoření dětem zakládá v prvních letech jejich života. Dává to smysl, když začnete spořit hned od začátku, budou mít děti při vstupu do dospělého života slušnou částku. Nicméně jestli jste zaspali a vaše dítko je už větší, stále máte možnost mu spoření zařídit. Musíte pamatovat pouze na to, že se ukládá na dobu minimálně 6 let a maximální věk je 25 let. Nejpozději tedy dává smysl ho založit v 19 letech.

Po dosažení 25 let se dítě rozhodne, co chce s penězi dělat. Buď si je vybere a využije, nebo je může dále spořit s úročením 1 % ročně.

Peníze může dítě použít na cokoliv, rodič nikoliv

Peníze ze stavebního spoření náleží dítěti, přestože ho za něj zřizuje zákonný zástupce. Jakmile spoření skončí, dítě může peníze použít na cokoliv – bydlení, auto, cestování, studium apod. Rodič sice může nějaké peníze také vybrat, musí je ovšem vždy použít v zájmech dítěte. Je tedy možné použít peníze ze stavebka na studium nebo rekonstrukci pokojíčku, ne však na výdaje, které nejsou pro blaho dítěte.

Raiffeisen stavební spořitelna nabízí uzavření stavebního spoření pro děti také online. Nemusíte tedy nikam chodit a nic složitě vyřizovat, stačí elektronický podpis. Na webu RSTS.cz si také na kalkulačce spočítáte, kolik vlastně uspoříte, pokud budete vkládat tolik a tolik peněz. Začněte svému dítěti spořit i vy a zjednodušte mu start do života.