Obsah článku
V posledních měsících úrokové sazby opět stoupají, přičemž daný trend má pokračovat i v nadcházejícím roce. Vyplatí se tedy uzavírat smlouvu o stavebním spoření? Proč je tento spořicí produkt stále tak populární? Je to snad kvůli státní podpoře, nebo zajímavému zhodnocení? Samozřejmě záleží i na tom, u jaké instituce si ho sjednáte. V následujících řádcích vám o stavebním spoření prozradíme více informací.
Stavební spoření je charakteristické tím, že po celou dobu máte své vklady úročeny takovou úrokovou sazbu, kterou vám stavební spořitelna nabídla při podpisu smlouvy. Počítejte však s tím, že se sjednává na dobu nejméně šesti let. Co se týče úrokové sazby z úvěru ze stavebního spoření, tak ta je také zakotvena ve smlouvě, tudíž hned od začátku víte, jakou sazbou by se případný úvěr úročil.
V porovnání s ostatními bankovními produkty vám stavební spoření nabízí mnohem lepší zhodnocení vkladů.
Stavební spoření a státní podpora
Stavební spoření je od jiných forem spoření zajímavé tím, že ho podporuje stát, takže ve výsledku může být zhodnocení vkladů nadprůměrné. Statní podpora je ve výši deseti procent z ročně naspořené částky, ovšem maximálně 2 000 korun. Ideální tedy je vkládat do stavebního spoření 20 000 korun, abyste dostali nejvyšší možnou podporu.
Jestliže nechcete čerpat úvěr, stačí spořit šest let, a potom si peníze vybrat. Získáte nejen naspořenou částku, ale také úroky a státní podporu. V případě, že byste smlouvu ukončili dříve, nebyla by vám státní podpora vyplacena.
Stavební spořitelny momentálně nabízejí velice zajímavé úrokové sazby pohybující se okolo jednoho procenta. Třeba taková Raiffeisen stavební spořitelna garantuje úrok z vkladů ve výši 1,2 % ročně. Vklady má pojištěné na 100 000 eur.
Výhodou také je, že stavební spoření můžete sjednat klidně i dětem a spořit jim tak peníze. U takového produktu je u Raiffeisen stavební spořitelny garantovaný úrok vkladů 1,5 % ročně.
Stavební spoření a překlenovací úvěr
Stavební spoření je jistota dobrého zhodnocení vkladů. Často se však spojuje s překlenovacími úvěry. I bez předchozího spoření můžete tedy získat úvěr s velice zajímavou úrokovou sazbou, který můžete využít třeba na rekonstrukci.
Se stavebním spořením je spojen také úvěr ze stavebního spoření, jenž má ještě lepší úrokovou sazbu než překlenovací úvěr. Jestliže ho však chcete získat, musíte nejprve několik let spořit. Potěší vás, že úrok je po celou dobu trvání smlouvy neměnný a víte jeho výši už při sjednávání smlouvy.
Stavební spoření ve zkratce
- Spořit musíte alespoň šest let, aby vám byla vyplacena i státní podpora.
- Stavební spoření se nevyplácí při příliš nízkých úložkách.
- Jestliže plánujete vzít si úvěr ze stavebního spoření, dejte si záležet na tom, abyste vybrali správný tarif i cílovou částku.
- Přečtěte si všeobecné obchodní podmínky.