Proč se vám vyplatí hyposplátka?

Krásné bydlení na Praze 5

Vlastní bydlení je vždy lepší, než dávat peníze za nájem někomu druhému. Sice máte kde bydlet, ale vezmeme-li v potaz, že výše nájmu odpovídá měsíční splátce, kterou byste investovali do vlastní nemovitosti, jedná se o mrhání penězi. Proč tedy nemáte vlastní bydlení ještě vy?

Hyposplátka jako ideální hypotéka

Důvodů může být několik. Mladí lidé se ještě nechtějí zavazovat k placení hypotéky, kdy se jedná o 20 nebo 30 let splácení. Nemají například vybraný byt či dům. V současné době je nejčastější překážkou splacení počátečního obnosu, který činí určitá procenta z hodnoty nemovitosti. Ještě donedávna to nebylo nutné, ovšem klienti pak měli potíže se splácením hypoték, protože si je mohl brát kdekdo. Jestli toužíte po vlastním bydlení, musíte hledat. Pátrejte po nejnižší možné první splátce. Můžeme vám poradit, dnes je takových 20 % optimálních. Nabízí je například Raiffeisen stavební spořitelna v produktu, kterému se říká hyposplátka. Neklesejte na mysli, musíte na počátku sice složit větší obnos peněz, o to nižší budou ale úroky. V Raiffeisen stavební spořitelně nabízí úroky od 1,89 % ročně. Až najdete pro vás výhodnou hypotéku, informujte se především na to, jaké výhody nabízí. Úvěrovou smlouvu lze získat bez jakýchkoli poplatků. Můžete si splátky rozložit libovolně i do 30 let. Rozhodujte, jakou délku a podobu fixace si lze dopřát.

Výhodná splátka hypotéky

První krok je nejtěžší, ovšem pak budete mít radost, kdy už nemusíte shánět bydlení. Nebudete se muset stěhovat, řešit potíže s majitelem bytu a nebudete žít v nejistotě, kdy vám oznámí, že se musíte odstěhovat. Bydlete už ve svém, a i kdyby to měla být jen garsonka, už se s ní dá manipulovat. Lze hypotéku za ni převést na někoho dalšího a vy si poté můžete zařídit větší byt či dům. Nebo si můžete jinou nemovitost pořídit ještě navíc a garsonku lze jen pronajímat. Ceny nemovitostí neztrácí na hodnotě a jedná se tak o nejlepší investici. Jak tedy začít? Až budete mapovat trh, můžete si s pomocí hypotečních kalkulaček zjistit, na kolik vás nákup nemovitosti s pomocí úvěru na bydlení vyjde. Zjistíte, kolik budete muset měsíčně platit a jak dlouho splácení hypotéky bude trvat. Až půjdete do banky, už se jen doptáte na informace, které vám dovysvětlí odborníci. Peníze na účtu můžete mít rychle. Stačí jen doložit potvrzení o výši příjmů, aby měl poskytovatel jistotu, že budete schopni dostát svým závazkům ve smlouvě. Kdyby se náhodou v budoucnu stalo, že nebudete moct hypotéku splácet (např. zdravotní indispozice, ztráta zaměstnání), nic neutajujte před bankou a dohodněte se, jak postupovat. Vždy se najde řešení, aniž byste o nemovitost museli přijít. Jen dělání tzv. mrtvého brouka vás může dostat do potíží.