Obsah článku
Štěnice se vyskytují po celém světě. Představují poměrně závažný zdravotní problém, protože prošly nemalými vývojovými a adaptačními procesy, a tím pádem si vytvořily odolnost vůči běžně dostupným prostředkům. Předcházející desetiletí byl od štěnic docela klid, nicméně v posledních několika letech si začíná stále více domácností stěžovat, že je napadly štěnice. Pokud si myslíte, že se tito malí škůdci objevují pouze na místech, kde se neuklízí, potom jste na omylu. I váš neustále uklizený byt mohou navštívit nevítaní hosté.
Jediným zdrojem potravy a vody je pro štěnice krev, kterou sají především v noci. Jakmile vás štěnice pokouše, objeví se vám na daném místě vyrážka. Jestliže si říkáte, že když nebudete pár týdnů doma, že štěnice samy vymizí, když nebudou mít k dispozici krev, opět se mýlíte. Štěnice je velice odolný tvor, jenž dokáže hladovět až neuvěřitelných 35 týdnů.
Jak se zbavit štěnic teplem?
Deratizace zahrnuje několik důležitých kroků, jako jsou sanitace a aplikace chemických prostředků na místa, kde se štěnice vyskytují. Veškeré oblečení, deky, ložní prádlo a jakýkoliv další zasažený textil vyperte při teplotě minimálně 50 °C, přičemž v dané teplotě nejsou schopny štěnice přežít. Jestliže máte v místnostech předměty, které se nedají vyprat, nevadí, stačí na ně aplikovat horký vzduch. Zabalte je například do plastového uzavíratelného sáčku, a potom je položte na sluníčko. Jakmile teplota uvnitř dosáhne 50 °C, štěnice zahynou.
Do pračky vložte také lněné oblečení, kožené tašky, pratelné potahy na matrace a plyšové hračky. Vždy zvolte nejvyšší možnou teplotu praní. Jestli máte doma sušičku, ještě věci vysušte v ní, protože i pára štěnice zabíjí. V hobby marketech seženete jednoduché přístroje produkující páru. Stačí si ho koupit, a potom párou namířit přímo na štěnice, čímž zahubíte jak štěnice, tak i jejich vajíčka.
Jak se štěnic zbavit mrzem?
Štěnic se zbavíte také mrazem, nicméně je nezbytné dosáhnout teploty pod -17 °C, a to alespoň na 10 hodin. Ještě je možné použít studenou vodu, ale pozor, tou se zbavíte jen dospělců a larev. Tento způsob můžete použít v zimě, kdy na víkend otevřete okna a necháte byt pořádně vymrznout. Pokud toto uděláte, všechny stěnice i jejich vajíčka zemřou mrazem.
Na štěnice použijte insekticidy
Současný trh nabízí různé insekticidy, které většinou obsahují pyretroidy. Dávají se na místa, kde se štěnice nejvíce vyskytují, jako jsou prasklinky a skulinky ve zdech. V nabídce jsou insekticidy ve spreji, nebo v práškové formě. První varianta se příliš nedoporučuje, neboť štěnice pouze vypudí ven a ty se pak rozprchnou po celém bytě. Spíše zvolte práškové insekticidy.
Štěnice jsou velice dobré cestovatelky. I když máte doma skutečně pořádek, přinést si je s sebou můžete v kufru v oblečení, a potom se můžete pustit do dlouhého boje. Deratizace je opravdu časově náročná. Pokud se štěnice stále objevují, je nezbytné deratizaci provádět i několikrát dokola.