S vhodnými kamny jde ušetřit!

Ceny energií jsou dnes sice nižší než v nedávné minulosti, avšak to se může poměrně snadno změnit. Proto se vyplatí stále dělat maximum pro zajištění co nejmenší spotřeby.

K tomuto účelu však není potřeba bydlet po tmě a v chladu. Někdy stačí jen změnit moderní topné těleso za tradiční krbová kamna.

Palivo, co nedojde

Problémy s energiemi dnes máme hlavně kvůli tomu, že je nám nechce protistrana posílat. To je samozřejmě velký problém, nicméně ne neřešitelný. Na úrovni států, potažmo EU se tyto potíže budou asi ještě nějakou dobu řešit, avšak běžný občan může být za vodou už dnes, a sice díky krbovým kamnům.

V těch se topí primárně dřevem, kterého je u nás docela dost, a hlavně je pořád vcelku levné. Zdražování energií se pochopitelně promítlo i do ceny dřeva, nicméně stále nejde o nic hrozného.

Navíc se krom klasických polen dají používat i jiná paliva, třeba pelety. I ty se samozřejmě skládají primárně za dřeva. Jedná se o drobně nasekané třísky spojené pryskyřici a stlačené k sobě. Pelety mají tu výhodu, že se docela snadno dávkují a dodávají se v nepromokavých pytlích. Pro lidi mající ve sklepě vlhko jde o ideál.

Vhodný model

Asi i většina laiků minimálně tuší, že nejsou kamna jako kamna. Jednotlivé verze se od sebe neliší pouze velikostí, případně vizuálními vlastnostmi, ale hlavně výhřevností. Tu je potřeba zevrubně propočítat, jinak si člověk koupí špatný model a buďto bude mít doma neustále zimu nebo naopak vedro.

Kdo neví úplně přesně, jakou verzi si zvolit, měl by se poradit s prodejcem. V obchodech typu Kamnárna vždy rádi pomohou.

Čištění kouřovodů

Kamna nejsou tak snadná na ovládání jako třeba ústřední topení. Je nezbytné nejen vědět, kolik a kdy přiložit. Ještě podstatnější je celé zařízení během topné sezóny několikrát důsledně vyčistit. Řeč ovšem není pouze o samotných kamenech. Očistu potřebuje i kouřovod.