Proč jsou hliníková okna do novostavby novým trendem

Ačkoliv v posledních letech světu oken vládne plast, zejména pro nízkoenergetické stavby je trendem jiný materiál. Je jím odolný a elegantní hliník. Hliníková okna jsou sice dražší než ta plastová, ovšem cenu vyvažují všemi výhodami, které přináší.

Dají se osadit do existující nemovitosti, velmi často se však využívají do novostaveb. Ideální jsou pro moderní a minimalistické nízkoenergetické stavby. Proč?

1. Vydrží déle než plast

Hliníková okna do novostavby jsou skvělá zejména z důvodu životnosti. Plastové okno vydrží asi 35 až 50 let, zatímco to hliníkové má životnost okolo 80 až 100 let. Hliník je navíc, díky povrchové úpravy HWR, i po desítkách let stále pěkný a lesklý, daleko lépe odolává vlivům počasí.

2. Hliníková okna mohou být velkoformátová

Dnes je trendy budovat si prosvětlenou domácnost s velkoformátovými okny. U těch s plastem nepochodíte, pro velká a těžká okna se využívá výhradně hliník. Oproti plastu se totiž méně kroutí a deformuje, takže je možné z něj vytvořit i úzký rám velkoformátového okna.

3. Design odpovídá minimalismu

Pokud si budujete domeček v rustikálním stylu či stylu Provence, hliník asi nebude to pravé ořechové. Jestli naopak stavíte moderní dům odpovídající minimalistickým trendům, elegantní hliník je výbornou volbou.

Jak je to s cenou a izolačními vlastnostmi?

Po pravdě řečeno, hliníková okna mívají o něco horší index prostupu tepla přes rám okna než ta plastová. V moderních variantách se ovšem využívají technologie na přerušení tepelných mostů, a tak se hliníková okna izolačně vyrovnají plastovým, kolikrát je ještě předčí.

Cena oproti plastovým oknům může být až několikanásobná. Pro někoho, kdo nechce za okna utratit tolik, ale touží po elegantním vzhledu, mohou být dobrou volbou i okna plastovo-hliníková. Vnitřní část okna je z plastu, z exteriérové části je povrch doplněný o hliníkový klip v libovolné RAL barvě. Takové okno je cenově dostupné a zvenčí odolnější povětrnostním vlivům.