Padá na vás únava? Zamyslete se nad tím, co jíte!

Cítíte se unavení, bez nálady a kdyby to šlo, okamžitě byste si šli lehnout a spali a spali a spali? I na vás dolehla únava, která trápí nejednoho z nás. Jak s ní bojovat?

Doba je uspěchaná

Dnešní doba je uspěchaná, málo spíme, stresujeme se, mnozí z nás ani moc neřeší, jak se stravují. Na jídlo totiž máme málo času, jídlo tak rychle zhltneme a vezmeme zavděk tím, co je. Zápřah v práci střídá péče o rodinu a domácnost, což se zákonitě musí někde projevit. Tělo začne stávkovat, cítíme únavu, chybí nám energie. Co s tím?

Když se řekne únava

Únavou obecně rozumíme snížení schopnosti vykonávat nějakou činnost, které vychází z dříve vynaloženého úsilí, i neschopnost soustředit se na určitý problém. U každého se projevuje trochu jinak, takže se jen těžko dají příznaky přesně definovat, obecně ale můžeme říct, že mezi ně patří:

  • Bezdůvodné vyčerpání
  • Nespokojenost až deprese
  • Ztráta zájmu o nejrůznější aktivity
  • Roztěkanost
  • Žaludeční potíže
  • Bušení srdce
  • Ospalost
  • Nadměrné pocení a další

Jak s únavou bojovat?

Vyčerpání a únava mohou mít celou řadu příčin, tomu je třeba přizpůsobit i způsob, jak se s ní chceme vypořádat.

Tip číslo jedna: Vyspěte se dorůžova

Spánek je pro mnohé z nás nedostatkovým zbožím, přitom je to právě spánek, kdo je zdrojem tolik potřebné energie. Právě během něj tělo regeneruje a snaží se načerpat ztracené síly.

Pro zdravý a kvalitní spánek je třeba připravit vhodné podmínky, fajn je i pravidelný režim. Choďte spát zhruba ve stejnou dobu, vyvarujte se usínání u televize a asi 4 hodin před spánkem se vyhněte náročným fyzickým aktivitám.

Tip číslo dva: Hlídejte si to, co jíte

Zdravý a vyvážený jídelníček je základ. Tělo potřebuje dostatečný přísun živin, tučné a těžké pokrmy mu je ale nedodají. Jezte pravidelně, nezapomínejte na žádné z hlavních jídel. Mezi nimi si dopřejte energetické svačinky. Vhod vám přijde kousek ovoce, hrstka oříšků i celozrnné cereálie.

Náš tip: Nestíháte si zrovna připravit plnohodnotné jídlo? Dejte si proteinový koktejl, který dokonale nahradí snídani, oběd nebo svačinu.

Tip číslo tři: Dodržujte pitný režim

Další věc, která je pro boj s únavou zásadní, přesto ji mnozí z nás podceňují, je pitný režim. Dehydratace dokáže organismus vysílit, takže je na místě hlídat pitný režim. Ideálně vypijte 20-40 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti.

Tip číslo čtyři: Nezapomínejte na hořčík

Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, pozitivně působí i na činnost svalů a nervové soustavy, pomáhá i při stresu nebo bolesti hlavy. Snažte se tedy do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na hořčík jako ořechy, datle, luštěniny, některé ryby, bulgur a další, doplnit ho ale můžete i prostřednictvím doplňků stravy.

Tip číslo pět: Jděte si zacvičit

Součástí zdravého životního stylu je i pohyb, proto na něj nezapomínejte. Nemusíte ani chodit do fitka, stačí se každý den projít na čerstvém vzduchu, zajít si zaplavat nebo se vydat na projížďku na kole.