Jak na výběr respirátoru, který vám zajistí maximální ochranu před viry?

Certifikované roušky a respirátory

Dříve bylo nošení respirátorů spíše výjimečnou záležitostí, s níž se setkávali především lidé, kteří pracují v prašném prostředí. Poslední měsíce však ukazují nutnost nošení těchto ochranných pomůcek, protože se zjistilo, že dokážou poměrně efektivně zabraňovat šíření koronaviru. Víte ale, jak postupovat při jejich koupi v obchodech?

Druhy respirátorů

Možná už víte, že se respirátory dělí do několika tříd dle toho, jak dobrou ochranu před mikročásticemi dokážou poskytnout. Zatímco první třída je vhodná spíše jen tehdy, pracujete-li někde v zaprášené místnosti, respirátory FFP2 už jsou brané jako poměrně efektivní ochrana před skutečně malými částečkami, k nimž se dají řadit také viry. Účinnost samozřejmě nikdy není stoprocentní, u dobrých modelů se ale v případě FFP2 uvádí kolem 92 – 95 %, což lze rozhodně označit jako velmi dobrý stupeň ochrany. Je však zapotřebí dodržovat některé zásady.

Velikost a tvary respirátorů ovlivní jejich efektivitu

Mnozí nositelé respirátorů dělají chybu v tom, že nedbají na to, jak jim zvolená maska padne. Nepřiléhá-li respirátor dokonale k obličeji po celém svém obvodu, tedy vznikají mezi ním a pokožkou mezery, účinnost se výrazně snižuje a nošení se pak stává prakticky zbytečnou záležitostí. Při nákupu samozřejmě nikdy nevíte, zda vám daný model bude plně vyhovovat, proto je dobré si nejprve vyzkoušet více značek a velikostí, teprve pak si pořiďte ve větším množství kusů ten model, který vám nejlépe sedne.

Respirátory od českého výrobce

Bohatou škálu produktů nabízí česká značka GOOD MASK. Respirátory FFP2 od tohoto výrobce jsou plně certifikované a vyráběné přímo v tuzemsku, nejedná se o žádné laciné zboží z východu. K dostání jsou varianty nejen pro dospělé jedince, ale také dětské respirátory a roušky.

Kromě okamžité ochrany je praktické si hlídat, zda jste se náhodou nedostali do kontaktu s virem, respektive zda nejste nakaženi. Vir v těle pomohou detekovat antigenní testy. Jejich kvalita jde neustále nahoru, přičemž naopak ceny klesají, takže už se jedná o poměrně dostupné zboží. Proto byste antigenními testy neměli opovrhovat, byť je to dnes v módě.