Osvětlení v domácnosti může mít kromě praktické funkce také dekorativní účel

Při zařizování interiéru vaší domácnosti je třeba volit vhodné osvětlení, abyste v každé denní době měli ideální světelné podmínky. Jaké jsou aktuální trendy v oblasti svítidel a osvětlení?

Robustní světla jsou spíše na ústupu

Dříve se hojně využívaly mohutné lustry. Tento druh osvětlení je vhodný hlavně do velkých obývacích pokojů, kde se hodně a často svítí a je nutné, aby světlo bylo intenzivní. Dnes se však už trendy zaměřují spíše na decentralizaci, takže převažují svítidla a osvětlení ve větším množství, ovšem rozesetá různě po celé místnosti. Konkrétně v prostoru obývacího pokoje lze osvětlení vyřešit tak, že velký extravagantní lustr nahradíte menším modelem. Ten pak doplníte třeba o bodová stropní světla. V místnosti je dále vhodné použít také drobné lampičky, které dotváří celkový dojem a zároveň v určitých okamžicích, kdy používáte pouze tato svítidla, máte v pokoji intimnější prostředí.

Dekorativní svítidla

Kromě klasických druhů osvětlení lze zvolit rovněž moderní svítidla, která poslouží zejména jako dekorativní prvek. Typickým příkladem jsou třeba LED pásky, jež lze poměrně snadno instalovat nejen v obývacím pokoji, ale také v kuchyni, ložnici, potažmo dalších prostorách vaší domácnosti. Působí velmi elegantně, nejsou nijak rušivým elementem. Někdy utváří až romantickou atmosféru.

Druhy žárovek ovlivní spotřebu elektrické energie

Moderní svítidla jsou tedy nejen praktickými prvky, ale také dekorativními doplňky. Aby však dokonale plnila svůj účel, je nutné zvážit, jaký typ žárovek do nich umístíte. Do hlavního osvětlení je vždy lepší vložit žárovky s vyšším příkonem, u doplňkových svítidel pro změnu efektně působí méně ostrá světla.

Je určitě dobré myslet na úsporu elektřiny, z tohoto důvodu se vyplatí pořídit si LED osvětlení, které je i při nižším příkonu dostatečně efektivní, zároveň LED žárovky a zářivky dlouho vydrží. Jejich životnost je v řádech tisíců hodin, takže je nemusíte příliš často měnit.