Obáváte se totální endoprotézy kyčle? Nemusíte!

Bolí vás klouby? Jejich bolest nepodceňujte. Může za nimi sice stát banalita i vážný zdravotní problém, který si bude žádat radikální řešení.

Kyčel je kulový kloub s hlavicí na konci stehenní kosti a miskovitou prohloubeninou v pánevní kosti. Jeho primárním úkolem je celý život nosit váhu našeho těla. A ta nemusí být nízká, což s sebou bohužel nese jistá rizika.

Když bolí klouby

Klouby začnou být bolestivé a ztuhlé. Může je však postihnout i celá řada úrazů a onemocnění onemocnění, jako jsou osteoporoza, artróza či artritida. Ta většinou mívají několik fází. Na konci té poslední v některých případech bývá náhrada kyčelního kloubu neboli již zmíněná totální endoprotéza.

Klouby naštěstí lze nahradit

Totální endoprotéza kyčelního kloubu je chirurgický výkon, při němž jsou hlavní části biologického kyčelního nahrazeny kloubem umělým. Toho zákroku se spousta pacientů obává. Obavy přitom nejsou na místě. Současné kyčelní náhrady (například z portfolia renomovaného výrobce náhrad kyčelních kloubů, společnosti Beznoska s.r.o.) v současné době patří k tomu nejlepšímu, co český ale i světový trh se zdravotními implantáty nabízí.

Operace jako každá jiná

To ovšem neznamená, že se jedná o banální zákrok. Tak tomu samozřejmě není. Je to operace jako každá jiná se svými riziky. A jako každá operace samozřejmě vyžaduje i součinnost pacienta. Ten obzvláště po zákroku musí být doslova a do písmene opatrný při každém kroku, kdy hrozí vykloubení náhrady, která by si samozřejmě žádala reoperaci.

Cervikokapitální a totální endoprotéza

Rozdílný také může být samotný průběh zákroku. V případě, že vám bude nahrazena jen hlavice stehenní kosti, hovoříme o cervikokapitální endoprotéze kyčelního kloubu. Mnohem častěji využíváno je nahrazení hlavice stehenní kosti spolu s kloubní jamkou. Lišit se však mohou i způsoby, kterými se totální endoprotéza kyčle provádí.

Endoprotéza cementovaná, necementovaná a hybridní

V případě, kdy jsou jamka a dřík zafixovány kostním cementem, hovoříme o endoprotéze cementované, která však pacienta do budoucna může omezovat v pohybu. Na rozdíl od endoprotézy necementované. „Někde mezi“ je endoprotéze hybridní, u níž je jamka připevněna bez cementu a dřík s cementem.

O typu zákroku po domluvě s pacientem rozhoduje ošetřující lékař.