Obsah článku
Úspora vody za každou cenu vede často k opačnému efektu. Mnohdy v reálném životě „papouškujeme“ rady různých časopisů. Jenomže zamysleli jste se nad tím, jestli tyto rady skutečně fungují?
Jsou úspory vody v domácnosti nutné? Podle hydrologa Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Bohumíra Janského, máme až šestkrát nižší zásoby vody na obyvatele než sousední Slovensko. Tento údaj uvedl loni pro online magazín Nase-voda.cz. Poslední léta jsou suchá a mnoho lidí je již doslova „na suchu“. Jde o lidi z obcí, kteří používají výhradně vlastní studnovou vodu, ale i o celé obce, kterým kvůli suchu došel společný zdroj vody. V našem zákoně ani v ústavě nemáme zakotveno právo na vodu, takže tento celospolečenský problém se zatím přenáší na každého individuálně. Takže ano, šetřit vodu musíme a plýtvání vodou je nutné brát jako celospolečenský problém.
Pravdou je, že vody spotřebováváme o polovinu méně, než tomu bylo v 80. letech minulého století. Vodné a stočné jsou vysoké, a tak šetříme kvůli naší peněžence. Odborníci si myslí, že to stále nestačí. Ale pozor na pseudo šetření. Mnohé pokusy vodou šetřit vedou k přesnému opaku. Pojďte se podívat, jak jsme na tom v našich koupelnách.
Sprcha místo vany nemusí být řešením
Zamykáte koupelnu s vanou a nutíte celou rodinu používat kvůli šetření vody, a tedy i rodinných financí, výhradně sprchu? Možná to podávám s nadsázkou, pravdou však je, že jde nejspíš o chybu. Pokud se sprchujete déle než pět minut, přestává být sprcha efektivní. Tady už je úspornější napustit si vanu. A co říkají statistiky? Průměrná doba sprchování je dokonce až osm minut.
Co tedy udělat pro zlepšení? Úspory vody dosáhnete zkrácením délky sprchování, případně využitím vody z vany po koupeli. Odpusťte si zbytečnou chemii do vany (různé pěny apod.) a vodu využijte třeba na splachování další den, nebo na zalití pokojových květin. V rodinném domě je též možné odpad z vany předělat tak, aby odtékal do speciální nádrže (kubíková bude stačit pro celou čtyřčlennou rodinu) a takto odchycenou vodu pak využít k zalévání zahrady.
Umí šetřící sprchové hlavice šetřit vodu?
Dva dny zpátky jsem četla, že si na ně stěžuje i americký prezident Donald Trump. Podle amerických norem pouští už tak málo vody, že si pod takto slabým proudem není schopen umýt ani svůj řídký vlasový porost. Co mají pak říct ty z nás, které mají vlasů mnohem více a ještě je máme po pas? I u nás koupíte sprchovací hlavice, které propouští extrémně málo vody za minutu. Má to být cestou k ušetřené vodě, ale opak je pravdou. Pouze delší dobu stojíme pod sprchou. Pokud navíc máme studnovou vodu a používáme spolu s ní elektrické čerpadlo, vlastně je to pro nás nákladnější a pro přírodu méně ekologické.
Jak tedy šetřit v koupelně doopravdy?
- I lékaři říkají: myjeme zbytečně moc. Kůži zbavujeme přirozené ochrany a jsme pak náchylnější k nemocem i k alergiím. Skutečně se potřebujeme důkladně deset minut mydlit pod sprchou dvakrát denně? Co tak jen rychlá sprcha, dokonce bez mýdla?
- Naučte se vypínat a zapínat vodovodní baterii. Mytí vlasů i mydlení je šetrnější při vypnuté vodě.
- Pozor na protékající záchody. I když voda kape jen po kapkách, dokáže neuvěřitelně hnout naším vodoměrem. Může to být i 80 litrů za hodinu. Podobné je to s kapajícími bateriemi na umyvadle či vaně.
- Nemyjte si zuby při tekoucí vodě. Používání kelímku s vodou mnohonásobně sníží vaši spotřebu vody v koupelně. A hlavně zlozvyk s tekoucí vodou nenaučte své děti.
Podobných způsobů, jak ušetřit vodu v koupelně a na toaletě, najdete mnoho. Hlavně vždy přemýšlejte, jestli i ty nejlépe míněné rady skutečně fungují. Nikdy si též neříkejte, že ušetřený litr vody za den je málo. Za rok je to již 365 litrů. Šetřit vodu se vyplatí, i když jde o jedinou kapku.
Poznámka pro provozovatele webu: Odkaz ve větě „Tento údaj uvedl loni pro online magazín Nase-voda.cz“ je externí. Doporučuji jej ponechat, ale udělat jako No Follow. Klient nepsal, že by chtěl externí odkazy. Ale je to odkaz na zdroj. (Lze jej samozřejmě zrušit.)