Nepodceňujte vitamíny a minerály! Deficit zinku může způsobit i neplodnost!

Pokoušíte se o miminko, které však stále nepřichází? A jak na tom jste se zinkem? Právě jeho nedostatek může stát i za vašimi problémy s otěhotněním!

Je všeobecně známé, že zinek z medicínského hlediska patří mezi významné minerály. V těle ho zas tak moc nemáme, ale o to větší má význam. Jeho deficit proto v žádném případě nepodceňujte.

Úloha zinku v lidském těle

Zinek v lidském organismu totiž plní hned několik funkcí. V lékárnách narazíte na spoustu potravinových doplňků se zinkem přispívající ke zdravým vlasům, pleti i nehtům. Pochodů, jež tento minerál v lidském těle ovlivňuje, je však mnohem víc.

Zinek nejen pro krásu a zdraví

Správná hladina zinku se skutečně odráží na zdravých vlasech, pleti a nehtech. Jsou-li tedy vaše vlasy jakoby bez života, pleť povadlá a nehty lámavé, zkuste do svého jídelníčku přidat zinek, a je možné, že brzy budete jako ze žurnálu. Stejně by však měli učinit ti, kteří se bezúspěšně pokouší o miminko. Tento minerál totiž zásadní měrou přispívá i k udržení normální hladiny testosteronu a plodnosti. Nedostatek zinku ovšem také oslabuje imunitní systém a zpomaluje hojení ran. Jeho role je tedy mnohem komplexnější.

Kde zinek najdeme?

Zinek najdeme v rybách, mase, játrech, kvasnicích, celozrnných obilovinách, luštěninách i mléčných výrobcích. Přímo koňskou dávku zinku však obsahuje cizrna a vlašské ořechy. V nich najdete 2,73 gramů zinku na 100 gramů ořechů. Vezmete-li v úvahu, že doporučená denní dávka se pohybuje okolo dvaceti miligramů zinku denně, tak hrstkou ořechů denně svou denní dávku zinku pokryjete.

Vsaďte na přírodní produkty

A pokud nemáte po ruce ořechy, doporučit lze i již zmíněné doplňky stravy. V internetové lékárně gigalekarna.cz například seženete produkt z portfolia společnosti Naturvita s názvem Zinek forte. Jedna jeho tableta obsahuje 12 mg zinku a navíc i 1,6 mg vitamínu B6, který zase napomáhá regulaci hormonální aktivity stejně jako ke snížení únavy a vyčerpání. Stačí jedna tabletka denně, a miminko určitě bude brzy na cestě!