Zelená elektřina je celosvětovým trendem. Víte ale, co to je a zdali ji můžete využívat?

Výhody zelené energie

Náš život bude do budoucna určitě zelenější. Tento trend prosazují různé ekologické iniciativy, snaží se o něj jednotlivci i státy, pro firmy je „zelené myšlení“ dokonce moderním marketingem. Proč ne, když bude díky tomu naše planeta zelenější a též modřejší. Co však přesně zelená energie znamená?

Svět myslí zeleně – zelená elektřina je cestou k trvale udržitelnému rozvoji

Zelená elektřina, jak asi tušíte, zelenou barvu nemá. Naše elektrická zásuvka v podstatě vůbec nepozná, jestli je více či méně zelená. Avšak náš dodavatel elektřiny ji odebírá výhradně od dodavatelů, kteří ji vyrábí z obnovitelných zdrojů. Klíčovým je tedy původ této energie. Jde o elektřinu vyrobenou zejména pomocí slunce, vody, větru nebo z bioplynu. Do výroby zelené energie je zapojeno mnoho firem i jednotlivců, třeba díky instalovaným solárním panelům.

Elektřinu z obnovitelných zdrojů rozhodně nevyrábí uhelné elektrárny, není za ní považována ale ani elektřina vyrobená v jaderných elektrárnách.

Není zelená energie drahá?

Mnohdy se mylně domníváme, o kolik více za zelenou energii budeme platit. E.ON, dodavatel ekologické elektřiny, však spočítal, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytě při průměrné spotřebě 2,5 MWh ročně, nezaplatí za zelenou elektřinu více, než kolik utratí za dvě až tři kávy v kavárně. Přitom nejde jen o pouhý dobrý pocit, který z toho můžeme mít. Pro planetu i další generaci skutečně něco děláme. Pojďte od E.ON odebírat i vy zelenou energii. Je to pár korun navíc, a přitom obrovská pomoc pro životní prostředí.

Poplatek za zelenou elektřinu není to stejné, co poplatek za obnovitelné zdroje elektřiny

Tuto daň, přesněji poplatek na obnovitelné zdroje energie, platíme všichni automaticky a ze zákona ve svém účtu za elektřinu. Jeho výši každoročně stanovuje Energetický regulační úřad. Cena pro konkrétního odběratele se pak stanovuje podle kapacity hlavního jističe. Na rozdíl od tohoto poplatku za zelenou energii platíte výrazně méně a jen v případě, že ji odebíráte. Přidejte se mezi odpovědné obyvatele planety Země a začněte odebírat zelenou.