Někteří motoristé nemusí mít při jízdě po dálnici dálniční známku. Jací?

Silniční zákony jsou velmi dynamická oblast, která se neustále mění. Pokud tedy chcete jezdit bez pokut, ztráty bodů, nebo dokonce zákazu řízení, určitě sledujte aktuální zákony. Jaká vozidla nemusí mít dálniční známku?

Celkem tři skupiny motoristů

Dálniční známka je pro většinu motoristů nutným zlem, aby se mohli projíždět po zpoplatněných úsecích. Někteří z vás však nemusí utrácet, protože máte nárok na osvobození. O koho se jedná?

  • Dálniční známku nemusí vlastnit osoby, které mají ZTP, případně ZTP/P průkaz. V některých případech se toto osvobození vztahuje i na jedince, kteří takové osoby pravidelně převáží.
  • Jste hrdým provozovatelem registrovaného veteránu? V takovém případě také nemusíte kupovat známku. Raději se však vždy ujistěte na příslušném úřadu.
  • Výjimku si zaslouží i provozovatelé ekologických vozidel na elektřinu, vodík, případně hybridní pohon. Vaše auto nesmí vypouštět více než 50 gramů oxidu uhličitého na 1 kilometr jízdy.

Co se stane, když se neprávem pokusíte zneužít status osvobozeného vozidla? Pokud vás chytí Policie ČR / Celní správa ČR, obdržíte velmi vysokou pokutu – až 100 000 Kč.

Samotná jízda bez známky se trestá pokutou ve výši až 20 000 Kč.

Nevypršela platnost vaší známky?

Spousta motoristů doplatí na nevědomost ohledně platnosti své známky. Raději si tedy otevřete webové stránky dálniční známka platnost a zkontrolujte, jestli jste v bezpečí. Celý proces zabere maximálně pět minut (stačí vyplnit SPZ a zemi registrace vozidla).

Potřebujete novou známku? Mrkněte se do e-shopu eDalnice.cz. Budete si moci vybrat z desetidenní (310 Kč), měsíční (440 Kč) a roční (1 500 Kč) známky. Plánujete-li nákup roční varianty – pořiďte si ji do konce tohoto měsíce. Od března totiž podraží o 800 Kč.