Jak vysoká pokuta vám hrozí za jízdu bez dálniční známky?

V posledních několika letech využíváme šikovné online dálniční známky. Díky nim nemusíme objíždět benzínové pumpy a lepit kusy papíru na svá skla. Rozhodně si však musíte čas od času zkontrolovat jejich platnost. Proč?

Riziko vysokých pokut

Chybí vám při jízdě po zpoplatněných úsecích dálniční známka? V takovém případě si dávejte pořádný pozor. Policie a Celní správa ČR totiž používají pro kontrolu vozidel moderní kamery s umělou inteligencí. Ty neustále snímají SPZ všech projíždějících vozidel, přičemž ji automaticky porovnávají s online systémem. Pokud je něco v nepořádku, ihned kontaktují místní hlídku.

Ta vám následně může udělit pokutu ve výši klidně až 20 000 Kč. Zneužijete-li nějakým způsobem status osvobozeného vozidla, vykoledujete si trest ve výši klidně až 100 000 Kč.

Mezi osvobozená vozidla patří ekologická auta na elektřinu, vodík, případně s hybridním motorem, která během jízdy produkují méně než 50 gramů oxidu uhličitého na 1 kilometr. Do této skupiny se řadí i registrované veterány a osoby s průkazem ZTP, ZTP/P.

Zkontrolujte platnost dálniční známky

Podívejte se na webové stránky pod odkazem eDalnice platnost. Stačí zadat svou SPZ a zemi registrace vozidla. V mžiku se dozvíte, do kdy vaše známka platí.

Máte neplatnou známku? Pak si raději ihned objednejte novou na internetových stránkách eDalnice. Desetidenní vás vyjde na 310 Kč, třicetidenní na 440 Kč a roční na 1 500 Kč. Určitě však příliš neváhejte – protože od března tohoto roku roční známka citelně podraží.

Nákup je snadný a rychlý. Zkrátka jen zadáte požadovanou SPZ, zemi registrace a začátek platnosti známky. Poté zaplatíte a počkáte si na potvrzovací e-mail. Po jeho obdržení můžete bezpečně vyrazit na cesty, aniž byste se museli obávat pokut.