Nechte se provést koupí nemovitosti

Prodej nemovitostí

Při výběru a koupi nemovitosti máte dnes velké množství možností. Můžete využít některé z nabídek realitních kanceláří či prohledávat fóra a sociální sítě s vírou, že narazíte na unikátní nabídku. Každá z možností má své výhody a nevýhody a stojí vás méně nebo více času. Nemovitost si pořizujete jednou nebo dvakrát za život, proto se vyplatí na její výběr klást maximální důraz.

Se vším ohledně koupě bytu či domu vám pomůže realitní portál CINCINK. Nejde o žádnou realitní kancelář, ale o portál, který propojuje prodejce a kupce nemovitostí. Jeho hlavním cílem je bezpečně vás provést v tomto případě koupí nemovitosti, a to za pomoci široké škály služeb, zahrnující pomoc při výběru, právní poradenství i finanční služby. Celý proces nákupu nemovitosti vám tak výrazně zjednoduší a urychlí. CINCINK spolupracuje s Komerční bankou, která z pozice silného partnera zajišťuje stabilitu portálu a rovněž veškeré finanční služby. Jak tedy celý průběh koupě nemovitosti vypadá?

Mějte přehled o tom, co kupujete

Nyní se nacházíme už ve fázi, kdy máte jasnou představu o lokalitě, velikosti a dalších základních parametrech vašeho budoucího bytu. Nutnou součástí výběru je v tomto kroku osobní prohlídka. Na fotografiích totiž mohou být některé věci zkreslené či uměle zkrášlené. Ani na osobní prohlídce však nelze věřit všemu, cílem majitele je nemovitost vám prodat. A proto se tak může stát, že vám některé věci zatají.

Technická inspekce odhalí slabiny objektu

Prověřit stav nemovitosti tak doporučujeme i po odborné stránce. Technická inspekce vám dá informace o stavebně-technickém stavu nemovitosti, rozpozná závady, které jsou pouhým okem neviditelné a nedostatky, které kvůli nasazeným růžovým brýlím sami neuvidíte. V případě nalezení nějaké závady je její součástí i stanovení nákladů na opravu.

Kolik mě bude nemovitost stát?

To je otázka, na kterou si musíte odpovědět ještě předtím, než se po nějakém bytu začnete vůbec shánět. Bez toho, aniž byste si ujasnili, že nákup nemovitosti nezruinuje váš rodinný rozpočet, na úvahy o koupi rovnou zapomeňte.

Vše si spočítejte předem na hypoteční kalkulačce

Pokud zrovna nemáte na svém kontě volné miliony, pravděpodobně vás čeká financování pomocí hypotečního úvěru. Na základě ceny nemovitosti, době splácení, době fixace aktuální výše úroku, vašeho věku a výše, kterou jste schopni investovat z vlastních zdrojů, vám hypoteční kalkulačka spočítá, na jak vysoké měsíční splátky se můžete připravit.

Mějte své peníze pod kontrolou

Při koupi nemovitosti může nastat chvíle, kdy už jste podepsali kupní smlouvu a zbývá jen převést peníze na účet prodávajícího a přepsat nemovitost na nového majitele. V tomto okamžiku již můžete disponovat potřebnými penězi. Který z kroků ale učinit dříve a kde by v tomto mezidobí měly peníze ležet? Na tyto otázky odpovídá bankovní úschova. Patří k nejbezpečnějším formám, jak vyřešit problém převodu peněz při obchodování s nemovitostmi. Komerční banka už se postará, aby se s vašimi penězi nic nestalo a v pravou chvíli se přemístili z na účet prodávajícího.

Jak je to s platbou daně z převodu nemovitosti?

S nákupem domu či bytu se pojí i povinnost uhradit daň z nabytí nemovitých věcí, dříve známou jako daň z převodu nemovitosti. V současné době ji v plné výši hradí kupující, pokud nejde o dar, nemovitost nabytou dědictvím nebo novostavbu. Daň z nabytí nemovitých věcí činí 4 % z kupní ceny nemovitosti. Daňové přiznání jste povinni podat nejpozději do konce 3. měsíce po měsíci, ve kterém došlo k zápisu vlastnictví nemovitosti na katastrálním úřadě.

Neriskujte, ušetřete a vyhněte se nepříjemným sankcím

Protože daňová problematika není jednoduchá a velmi často prochází změnami, můžete se spolehnout na služby daňového poradce. Ten vám ohlídá správnost všech dokumentů, připraví kompletní daňové přiznání a zajistí vše pro hladký průběh zaplacení daně z koupě nemovitosti.

Pozor na smlouvy a můžete bydlet

Při podepisování jakýchkoliv smluv buďte velmi obezřetní a nepouštějte se do něj bez konzultace s právním poradcem. Vyhnete se tak smlouvám s právními kličkami a nevýhodnými podmínkami. Navíc, když koupě nemovitosti vyžaduje hned několik smluv. Setkáte se pravděpodobně se smlouvou o smlouvě budoucí kupní, smlouvou o úschově finančních prostředků a listin a kupní smlouvou. Podepisování dalších dokumentů vás také čeká v bance při vyřizování hypotečního úvěru.