Musíte ji mít i vy: Sušička šetří čas i peníze

Sušička na prádlo

Myčka a sušička. Dva spotřebiče, bez nichž se jde bez problémů obejít, nicméně kdo si je jednou pořídí, nedokáže pochopit, jak mohl kdysi žít bez nich. Také přemýšlíte, že byste si pořídili sušičku? Nebo jste jejími zarytými odpůrci? Pak čtěte dál. Prozradíme vám, proč by měla být součástí vaší domácnosti.

Sušička sice není úplná nezbytnost, ovšem jestli na ni máte místo, pořiďte si ji. Případně zauvažujte o koupi pračky se sušičkou. Ona vám totiž taková investice ušetří spoustu času a provoz ve finále nemusí být tak drahý.

Co všechno dokáže sušička?

Moderní sušička na prádlo vám uspoří až několik hodin času týdně. Nebudete muset každou várku prádla věšet, strachovat se, jestli nezaprší, když ho dáte ven, sbírat, pečlivě žehlit a rovnat. Prostě ho jen vytáhnete z pračky a dáte do sušičky, případně nebudete muset dělat ani to, když si koupíte pračku se sušičkou.

Ze sušičky vytáhnete prádlo v takovém stavu, že jej nebude nutné dále žehlit. Stačí srovnat, uklidit do skříně a je hotovo. Navíc vysušené prádlo velmi příjemně voní, což se hodí zejména přes zimu, kdy nelze sušit venku. Prádlu zatuchlému ze sklepa či sušárny nebo nasáklému „vůní“ ze smažení oběda už je konec. Kromě toho dokážou moderní sušičky odstranit i žmolky či prach.

Není její provoz příliš drahý?

Samozřejmě vás provoz sušičky bude stát více, než kdybyste prádlo odnesli usušit na zahradu. Na druhou stranu zase ušetříte za elektřinu na žehlení. Se zvýšením útraty za energie to tedy nebude tak horké. Navíc pokud si pořídíte úspornou sušičku, nepřijde vás sušení až na tolik peněz.

Pár tipů pro výběr úsporné sušičky:

  • Dívejte se po těch s označením ENERGY STAR.
  • Neberte žádné, které mají nižší energetickou třídu než A++.
  • Zaměřte se na technologii. Taková sušička s tepelným čerpadlem je úspornější než kondenzační sušička.
  • Hledejte kvalitu na dlouhá léta, nechtějte výrobek, co se po třech letech rozbije. Například na sušičky Electrolux je poskytována 10letá záruka.
  • Některé sušičky mají speciální technologii, která si sama přizpůsobuje délku sušení podle hmotnosti a dalších kritérií.

K úspoře přispějete i správným chováním při sušení

Kolik vás bude sušení stát, ovlivníte i tím, jak zodpovědní při něm budete. Snažte se zkrátit dobu sušení na maximum. Třeba tím, že si pořídíte míčky do sušičky, které pomáhají oddělit jednotlivé kusy oblečení, a tak podporují proudění vzduchu. Dobrou zásadou je také sušit zvlášť ručníky a lehké svetříky. Lehké svetříky se vysuší za chvilku. Zároveň je možné sušit na nižší teplotu, což sice trvá déle, ale sušička nespotřebuje tolik elektřiny na ohřev. Také se snažte sušičku nepřeplňovat, pak by sušení trvalo zbytečně dlouhou dobu.

Sušička na prádlo tedy rozhodně není jen žroutem peněz. Naopak dokáže váš život významně zlepšit, protože vám přinese spoustu času, který můžete místo věšení a žehlení prádla věnovat třeba své rodině.