Jak vybrat vhodnou lednici?

Chladničky elektrolux

Pokud vám současná lednice dosluhuje, zřejmě se poohlížíte po novém modelu, který by vám měl vyhovovat objemem, spotřebou elektrické energie, ba dokonce i hlučností. Stejně tak byste měli zvážit, zda se má jednat čistě o chladničku, nebo byste preferovali spíše kombinaci chladničky a mrazničky. V následujících řádcích vám prozradíme, jak postupovat při výběru, abyste neprohloupili.

V domácnostech s jedním, maximálně dvěma členy postačí chladnička s objemem okolo 100 litrů. Jestliže chcete kombinovanou chladničku s mrazákem, potom by objem chladicí části měl být 60 litrů a mrazicí okolo 25 litrů. V rodinách s dětmi však takové lednice nevystačí, potom už je lepší sáhnout po chladničce s celkovým objemem alespoň 180 litrů.

Vestavná, nebo samostatně stojící lednice?

Stejně jako takřka u všech kuchyňských elektrospotřebičů, tak i u lednice byste se měli rozhodnout, zda se má jednat o samostatně stojící, nebo vestavnou. Jestliže máte všechny ostatní kuchyňské pomocníky vestavné, určitě je lepší zvolit vestavnou i samotnou lednici. Výsledek působí celistvě a samotná kuchyň elegantně.

Dále byste se měli zaměřit na hlučnost, protože lednice je spotřebič, který funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Pokud hledáte model s tichým chodem, hlučnost by neměla přesáhnout hranici 40 dB.

Zaměřte se i na funkce

Technologie jdou neustále kupředu, přičemž současné ledničky nabízejí mnohem pestřejší škálu funkcí než ledničky před dvaceti lety. Oceníte rozhodně funkci rychlého chlazení a mrazení. Výbava moderních druhů lednic zahrnuje i takzvanou nulovou zónu, ve které je udržována vhodná teplota a vlhkost pro skladování čerstvých potravin. V dané zóně se uchovávají maso, ryby i mléčné výrobky.

Pravděpodobně si vzpomínáte na hodiny strávené odmrazováním lednice a mrazničky. I tomu je konec, protože dnešní přístroje mají automatický odmrazovací systém.

Pozor na energetickou spotřebu

U lednice se v neposlední řadě zabývejte energetickou spotřebou. Stačí se podívat na energetický štítek, jenž se pro vás stane jakýmsi vodítkem. Určitě neberte lednici, která není v energetické třídě A, protože by se vám její provoz značně prodražil. Ideální jsou třídy A+, A++ či A+++. Čím více plusových znamének, tím nižší je u lednice spotřeba energie.

Velice oblíbené jsou lednice značky AEG, která má v nabídce volně stojící i vestavné chladničky. Pyšní se jedinečným skladovacím systémem, tudíž vnitřní prostor si můžete přizpůsobit vlastním potřebám. Zásuvky a přihrádky si snadno přeskládáte a přesunete tak, aby vám chladicí prostor co nejvíce vyhovoval.

Specifickou kategorií chladniček jsou ještě kinotéky, které jsou určené výhradně na skladování červeného a bílého vína.