Obsah článku
Lidé objevili pozitivní účinky saunování již před desítkami tisíc let. V současnosti jsou zdaleka nejpopulárnější takzvané finské sauny, které se spoléhají na ohřev vzduchu na teploty okolo 90–110 °C. Milujete sezení v sauně? Pak nemusíte neustále dojíždět do wellness centra. Svou vlastní kabinku můžete mít i doma. Jak na to?
Finská sauna vás potěší řadou zdravotních benefitů
Finská sauna přináší svým návštěvníkům opravdu pestrý výčet pozitivních zdravotních účinků. Celkové oteplení vašeho těla znamená rychlejší regeneraci svalové hmoty po náročné zátěži. Přesně proto je vhodná pro sportovce i fyzicky pracující jedince. Zároveň se dočkáte i urychlení rekonvalescence a hojení ran po zraněních či operačních zákrocích. Díky pocení začne vaše tělo vyplavovat škodlivé látky. Teplo působí pozitivně i na vaši pleť, kterou vyhlazuje a čistí. Za zmínku stojí i posílení obranyschopnosti, a to hlavně v zimních měsících (saunování je skvělá prevence proti respiračním sezónním onemocněním).
Výstavba domácí finské sauny není nic složitého ani příliš drahého. První možností je venkovní sauna, kterou si necháte umístit na zahradu. Tato varianta bývá nejčastěji vytápěna klasickými kamny na dřevo. Daná kamna jsou levnější než elektrická, nevyžadují připojení k síti a díky plápolajícím uhlíkům se dočkáte pořádné romantiky. Vnitřní sauna (nejčastěji zdobí sklepy či půdy rodinných domů) zase spoléhá spíše na elektrická kamna, jež se velmi snadno ovládají a vytopí kabinku raz dva.
Mrkněte se, jak může domácí finská sauna vypadat
Domácí finská sauna může mít spoustu podob a vychytávek. Nejlepší bude, když se podíváte na webové stránky známých odborníků ze společnosti Sauny Vital. Ti již od roku 1999 budují domácí i veřejné finské, infra a kombinované sauny.