Ať už chceme nebo ne, respirátory dnes k našemu životu patří a nějakou dobu také ještě patřit budou. Většinu lidí už jejich nošení otravuje, nicméně to neznamená, že bychom na to měli snad rezignovat, případně kupovat nekvalitní modely.
Pokud chcete být dostatečně chráněni, vždy je dobré mít nasazenou účinnou masku.
Módní doplněk
S trochou nadsázky by se dnes dalo veškerou ochranu horních cest dýchacích označit za módní doplňky. V tomto ohledu dominují hlavně domácí roušky, které se hlavně během loňského jara šily ve velkém.
Je pravda, že klasické roušky, případně respirátory tak dobře nevypadají, nicméně i mezi nimi se dá najít pár designově povedených kousků, nad jejichž nošením nebudou ohrnovat nos ani zapřisáhlí estéti. Nicméně respirátor nemá fungovat primárně jako designový prvek, ale má jít hlavně o ochranu před onemocněním. Je ovšem nezbytné vybrat si ten správný.
Ty nejběžnější typy, které se využívají hlavně na stavbách a během malování exteriérů i interiérů, nejsou jako ochrana před viry příliš vhodné. Disponují totiž až příliš velkou propustností, takže drobné částečky omítky se do vzduchových cest sice nedostanou, ale mikroskopičtí parazité ve formě virů již ano.
Dnes jsou moderní i různé druhy nano nákrčníků, jež by měly podle výrobců být na stejné úrovni jako ty nejlepší respirátory, ale příliš na reklamní řeči nedávejte. Chcete-li zabránit svému nakažení, musíte si zvolit kvalitní respirátor. Jen tak budete mít jistotu. Vybrat si ten pravý není zase tak složité.
– Na našem trhu se běžně prodávají respirátory z Asie, nejčastěji pak z Číny. Většinou jsou označeny zkratkou N95, což je čínská norma. Ta se však neslučuje s tou evropskou, takže byste se jim měli vyhýbat. Přesvědčit by vás neměla ani jejich lákavá cena. Chcete-li opravdu něco kvalitního, zůstaňte vlastenci a pořiďte si respirátor vyrobený u nás. Tak určitě chybu neuděláte.
– Základem dobrého respirátoru je schopnost filtrace. Čím vyšší je, tím lépe. Spodní hranice je 95 %, ale mnohem bezpečnější je pořídit si typ s vyšší procentuální ochranou. Ideální jsou respirátory s označením FFP3, ovšem ani s o něco horšími verzemi s označením FFP2 příliš velkou chybu neuděláte.
– Nikdy nekupujte respirátor, jenž není vzduchotěsně zabalený. V případě, že koupíte celou sadu, každý jeden kus by měl mít vlastní obal.
– Je pravdou, že za kvalitu se platí. Toto pravidlo funguje i zde, avšak není nutné dávat za respirátory zrovna majlant. Běžně se sice dají koupit i modely za několik stovek korun, ovšem ty si nekupujte, pouze byste zbytečně vyhodili peníze. Standardně jsou totiž k dostání i FFP3 typy za nižší desítky korun, případně si dokonce můžete objednat respirátory zdarma na zkoušku.