Pár zajímavostí z historie tetování

V 21. století už tetování opravdu nebudí žádné pohoršené pohledy. Je každého věc, zda si nechá zkrášlit kůži, nebo bude tetování nadosmrti kritizovat. Jedno je však jisté. Na kůži se kreslí už opravdu dlouhé tisíce let.

Tetování je bezpochyby forma umění. Přesvědčí vás o tom tetovací salon Praha Unholy Tattoo. Tetuje v něm sedm umělců a každý z nich má svůj specifický styl. Kdyby se s vámi někdo chtěl o tom, zda se jedná o umění, či nikoliv, dohadovat, vytáhněte pár historických argumentů.

Nejstarší objevený důkaz o tetování je z roku 3250 př. n. l.

Přesně nedokážeme říct, kdy se nápad tetování zrodil. Nejstarší důkaz o něm však pochází z roku 3250 př. n. l. Přesně do tohoto období je totiž datován ledový muž Ötzi, respektive jeho tělo, které bylo nalezeno pod ledovcem v Alpách. Na jeho těle byste našli přes 60 různých tetování, především vzorů z teček a linií. Vytvořena byla pomocí uhlíkového inkoustu.

Ve starověku se tetovalo lecčím

Starověký římský lékař Aetius tetoval inkoustem, který se skládal z borovicové kůry, zkorodovaného bronzu, octu, pórkové šťávy a hmyzích vajec! To byl ale extrém. Obyčejně historické inkousty tvořila směs sazí, dřevěného uhlí a přírodních přísad.

Mimochodem, tušili jste, že černá barva tetování je nejsnáze odstranitelná laserem? Černý inkoust totiž absorbuje největší počet laserových vln.

V 18. až 20. století bylo tetování pro vyvolené

Není to ještě tak dávno, co se tetování považovalo za něco exkluzivního a nedostupného. Svá těla si takto nechávali zdobit členové královských rodin (hlavně angličtí a ruští panovníci) a poddaní jim mohli jenom závidět.

Technologie tehdy ještě nebyly tak pokročilé. První elektrický tetovací stroj, který čerpal inspiraci z Edisonova elektrického pera, vznikl v roce 1891. Za návrhem stojí Samuel O’Reilly. Vzal Edisonův nápad na elektrické pero, přidal jehlu a zásobník inkoustu. Moderní tetovací stroj zvládne kůži propíchnout asi 50 až 3000krát za minutu.

Nejčastěji tetované motivy jsou prý andělé a srdíčka. Toužíte po něčem originálnějším? Tetovací studio Praha Unholy Tattoo vám splní přání.