Jste si skutečně jistí, že na vás není vedena exekuce?

Jistě už jste také slyšeli o případech, kdy se lidé o exekuci dozvěděli až tehdy, když jim exekutor zablokoval bankovní účet, nebo přímo zaklepal na dveře, aby přišel zabavovat majetek. Nemilá zpráva je, že se něco takového může stát každému.

Splácíte všechny své závazky vždy v čas? Přesto můžete na nějaký zapomenout. Bude to třeba jen hloupost, neuhrazená pětistovka za telefon. I taková drobnost ale dokáže přerůst až v exekuci. A jestli ji nezačnete řešit včas, problém nabyde obrovských rozměrů. Jak ji ovšem řešit včas, když o ní nevíte?

Proč vám oznámení nepřišlo poštou?

Obecně se exekuce oznamuje písemně poštou. Oznámení je však zasíláno na adresu, již máte vedenou v občanském průkazu. Sami pro sebe si zkontrolujte, zda je stále aktuální. Lidé se stěhují, žijí ve spolubydlení a adresu na OP si samozřejmě nemění. Žádné dopisy ztracené Českou poštou nebo exekutoři, kteří oznámení zapomněli poslat. Vina je obvykle na straně samotných dlužníků. Pokud tedy nemáte v občance aktuální adresu, ve vlastním zájmu si zařiďte její změnu. Nejde jen o exekuce, tato adresa je používána vždy, když s vámi komunikuje nějaký úřad.

O exekucích se dozvíte i z Centrální evidence exekucí

Nemáte na občanském průkazu aktuální adresu a teď se děsíte, zda na vás náhodou není vedena nějaká exekuce, o níž nemáte ani tušení? Nedělejte si starosti, informace o vedených exekucích lze získat i jinak. Stačí si prohlédnout rejstřík exekucí. Dostupný je online přes Exekuceinfo.cz. Na webu se nemusíte nijak registrovat, stačí zadat vaše jméno, příjmení a datum narození. Po jednorázové platbě 218 Kč (nahlédnutí do registru je vždy zpoplatněné) se ihned dozvíte, zda na vás je vedená exekuce. Pokud ano, zjistíte i jméno exekutora a další podrobnosti, doporučujeme exekutora co nejdříve kontaktovat a situaci s ním začít řešit.

Webovou stránku lze samozřejmě používat i pro kontrolu dalších lidí – vaší rodiny, budoucího zaměstnance, člověka, od nějž se chystáte koupit automobil apod.