Obsah článku
Strojírenství má v Česku dlouholetou tradici a ta neustává. Mnoho firem stále pracuje s kovy a plechy a jejich polotovary. Jaké stroje a postupy k tomu používají? Jaké jsou nejčastěji používané technologie zpracování plechu?
O tom by mohli vyprávět ve firmě CANMET, která je v ČR a na Slovensku již 30 let předním dodavatelem technologií na zpracování plechu. Má výhradní zastoupení pro 15 světově působících společností, které dodávají špičkové nástroje pro zpracování plechu. Českou pobočku byste našli v Brně. A co se tedy objevuje v jejich sortimentu?
Tvářecí stroje pro rychlejší, přesnější a chytřejší výrobu
Velmi oblíbené jsou tzv. tvářecí stroje na tváření profilů a trubek. Pro vzduchotechnická potrubí se používají Snaplock, Pittsburg a stojatý lem. Stroje na ně určené jsou schopné vytvořit všechny tři lemy a finálně je uzavřít či zakroužit. Na jiných strojích se vyrábí zase hranatá potrubí.
Do tvářecích strojů se řadí i falcovací stroje připravené pro všechny režimy a aplikace.
Přesná laserová řezací centra
Pro dělení materiálu se často využívají laserová řezací centra. Materiál se při tomto postupu lokálně roztaví a proudem asistenčního plynu se odstraní. Technologie nabízí prakticky neomezené možnosti, vysokou přesnost a kvalitu řezu. Díky pokročilým možnostem je možné laserové řezání využít i pro vysoce reflexní materiály (mosaz, měď atd.).
Mezi další oblíbené technologie na zpracování plechu se řadí tabulové nůžky, vysekávací lisy, ohraňovací lisy, ohýbací centra nebo například robotické ohýbací buňky. Jeden či více robotů jsou vybavené magnetickými, pneumatickými či mechanickými držáky výrobků, mohou být propojené s výrobními procesy před a po ohraňování. Zařídit toho lze opravdu hodně. Stačí si vybrat vhodného partnera s dostatkem zkušeností. Tím partnerem může být právě společnost CANMET.