Jak vybrat školní batoh pro vaše dítě?

Mnoho dětí v České republice má potíže se zády a mnoho dalších zdravotních komplikací. Kromě nedostatku pohybu jsou problémy často způsobené třeba nošením nevhodných školních brašen. Máte-li školáka, je nutné mu vybrat vhodnou výbavu.

Konstrukce batohu

Každý školní batoh by měl splňovat určité základní parametry, zejména pokud je určený pro děti na základních školách, kdy jsou ve stádiu vývinu. Zcela zásadní je, aby všechny školní batohy měly zpevněnou zadní konstrukci, která zajistí, že nedochází k nepřirozenému rozložení váhy, což by příliš zatěžovalo záda dítěte. Při výběru batohu si všímejte i toho, zda jsou polstrované popruhy, rozhodně nesmí škrtit v ramenou. Musí být dostatečně široké a zároveň měkké.

Hmotnost

Školní tašky a batohy mají mít i vhodnou hmotnost. Ideální je, pokud zvolíte batoh s hmotností lehce nad jeden kilogram. Čím lehčí je, tím lépe se školákovi nosí. Výrobci a prodejci by hodnoty hmotnosti prázdného batohu měli vždy uvádět u každého produktu.

Reflexní prvky

Vzhledem k tomu, že děti od určitého věku chodí do školy samy, přičemž se pohybují po komunikacích, je nutné, aby dětské školní batohy měly vždy určité bezpečnostní prvky. Zejména se jedná o reflexní plochy. Je dobré, pokud má batoh u malých dětí výrazné barvy. I v horších klimatických podmínkách a po setmění je pak dobře viditelný zdálky.

Certifikace

Pakliže kupujete nový batoh, je na místě si u něj zjistit, zda má potřebné certifikáty, které dokazují, že jde o vhodný produkt, jenž splňuje patřičné normy a nemůže při dlouhodobém užívání přispět ke zdravotním potížím dítěte.

Kvalitní školní batoh se v neposlední řadě pozná i podle toho, jak je členitý uvnitř. Pro snadné ukládání pomůcek a učebnic je vhodné, máte-li oddělené kapsy a přihrádky, díky nimž lze oddělit třeba učebnice od penálu, svačiny a nápojů.