Jak na dobrou náladu? Zařaďte do jídelníčku tyto potraviny!

S příchodem podzimu na mnohé z nás padne smutek a špatná nálada. Pokud o takové „společníky“ letos nestojíte, bojujte proti nim jídlem. Existují totiž potraviny, které stimulují serotonin, tedy hormon dobré nálady, a dodají vám tak klid, pohodu a navodí radost. Co by tedy ve vašem „veselém“ jídelníčku nemělo chybět?

Ovoce

Banány, borůvky, jahody – všechno toto ovoce působí jako perfektní přírodní antidepresivum. Je dobře stravitelné, obsahuje spoustu cenných látek, důležitých vitamínů, minerálů a antioxidantů, dodá energii a navíc si na něm ještě skvěle pochutnáte. Hladinu endorfinu zvýší také avokádo, které je považováno za superpotravinu, nebo banán.

Zelenina

Rozveselit dovede i zelenina. Třeba v rajčatech najdeme vysoký obsah hořčíku, draslík, kyselinu listovou a antioxidanty. Produkci hormonu štěstí podpoří také paprika, brokolice nebo špenát, který přispívá k psychické vyrovnanosti a ke správnému fungování nervové soustavy.

Ořechy

Snížit hladinu stresového hormonu dovedou také ořechy. Mandle se pyšní vysokým obsahem hořčíku, který je známý svými účinky. Jste-li podráždění nebo potřebujete zvednout náladu, posílit nervy či podpořit psychickou výkonnost, pak sáhněte právě po nich. Dobrou službu vám ale prokážou také vlašské, kešu nebo para ořechy. Konzumujte je nejlépe dopoledne, v tu dobu se totiž vstřebávají nejlépe.

Zakysané mléčné výrobky

Zakysané mléčné výrobky, jako jsou jogurty, mléka a podmáslí, se díky obsahu probatických kultur podílí nejen na lepším trávení a silnější imunitě, ale také na kvalitnějším spánku a dobré náladě. V mléku totiž najdeme důležitou aminokyselinu tryptofan, kterou si naše tělo neumí samo vyrobit.

Ovesné vločky

Na ovesné vločky nedá dopustit snad žádný výživový odborník. Díky vláknině totiž skvěle zasytí a regulují výkyvy hladiny krevního cukru, takže vás po nich nepřepadávají neodolatelné chutě na sladké. Pyšní se však ještě dalšími důležitými benefity – rozmrzelost ani změny nálady si na vás nepřijdou.

Je jen na vás, v jaké formě je budete konzumovat. My však doporučujeme vykouzlit si z nich „elixír dobré nálady“, tzv. smoothie, a to přesně podle vaší chuti. Potřebovat budete jen vámi zvolené ingredience a šikovného pomocníka. Dobrou službu vám prokáže třeba vysokotáčkový smoothie mixér RM-1550 od společnosti Orava. Ten zvládne všechny suroviny zpracovat tak, aby v nich zůstalo maximum výživných látek, vitamínů a minerálů. Pochlubit se může vysoce výkonným motorem o příkonu 1500 W, 30 000 otáčkami za minutu a nerezovým 6-čepelovým nožem – hravě si tak poradí i s tvrdými potravinami. Uplatnění najde nejen při přípravě šťáv a koktejlů, ale i u dezertů, zmrzlin nebo polévek. Potěší vás navíc i jednoduchou údržbou. Žít zdravěji už zkrátka nemůže být lehčí!