Jak vybrat jezdecké kalhoty neboli rajtky?

Rajtky

Každý milovník koní jistě ví, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Na druhou stranu při ježdění na koni se řadě jezdců nevyhnuly otlaky či nepříjemné pocity způsobené nevhodným oblečením. Jakmile začátečník pozná, co vše obnáší překrásná a romanticky vypadající jízda na koni, většinou si přeje pořízení kvalitního vybavení a jezdeckého oblečení. Velmi důležité jsou zejména jezdecké kalhoty, kterým mezi koňáky nikdo neřekne jinak než rajtky. V čem spočívá jejich speciálnost a jak si poradit s výběrem správného typu? To všechno se dozvíte v článku.

Proč investovat do speciálních jezdeckých kalhot?

Že pro pohodlné ježdění na koni stačí tepláky nebo legíny, může říct jen ten, kdo nikdy doopravdy nejezdil a nestrávil v sedle několik hodin. Speciální jezdecké kalhoty mají svůj velmi dobrý důvod a s jejich pomocí se výrazně zlepší komfort během jízdy. Jedním z důvodů, proč se rozhodnout pro jejich pořízení, je využití neklouzavých materiálů pro snadnější udržení v sedle. Dále mají minimum švů, které se u běžného oblečení stávají příčinou nepříjemných a bolestivých otlaků. Při jízdě oceníte i jejich pružnost a vyztužená místa.

Na trénink i závody

Jezdecké kalhoty se vyrábí i v mnoha různých vzhledech a úpravách. Pro běžné tréninky a pohyb ve stáji postačí tmavé, šedé či stylové džínové rajtky. Estetické černé či bílé se zase hodí na závody, kde je potřeba působit důstojně a upraveně. Samozřejmostí je rozdělení sortimentu na pánské, dámské nebo dětské jezdecké kalhoty, aby si každý mohl vybrat tu správnou velikost. Pro časté ježdění se hodí rajtky s celokoženým sedem nebo příjemně pohodlné jezdecké legíny se silikonovým gripem, díky kterému je sezení v sedle pohodlnější.

Výběr podle ročního období

I přes zimu se musí trénovat, takže je dobré pořídit si několik kalhot uzpůsobených pro nošení v různých ročních obdobích. Zimní rajtky, vyrobené často ze softshellu, jsou příjemně zateplené pro maximální pohodlí i za chladného počasí. Oproti tomu letní rajtky sází na prodyšný materiál a lehkost. Důležitý je hlavně výběr správné velikosti, aby jezdecké kalhoty padly jako ulité. Neměly by být příliš těsné, ani moc volné. Při nákupu na internetu si raději ověřte výběr správné velikosti s hodnotami uvedenými v tabulce. Snížíte tak riziko, že si pořídíte nepadnoucí rajtky. Podívejte se na stránky horse-trade.cz a určitě si vyberete.

Vylepšení pro ježdění ve špatném počasí

Pro všechny, pro které není špatné počasí výmluva, se hodí i promyšlená vychytávka v podobě takzvaných rainlegs. Jde o lehké nepromokavé návleky na stehna a kolena. Díky lehkému materiálu se dají snadno sbalit, takže je můžete mít připravené v kapse, když zrovna vyrážíte na vyjížďku a vypadá to na špatné počasí. Perfektně s nimi doplníte nejrůznější rajtky.